6 trikov ako si vyrobiť za pár centov obliečky na vankúše krajšie než v obchodoch

Doplnky, dekorácie | 20.02.2019

Nie, iste doma nepotrebujete milión vankúšov, stačí poznať triky, ktorými ich obratom premeníte alebo obmeníte tak, aby vás nikdy nenudili. Dá sa to za pár eur a môžete pri tom využiť na maximum aj svoje kreatívne nápady!

Bez dobrého vankúša si pohodlie na pohovke, v kresle či na zemi nespravíte. Nech už milujte tie mäkučké alebo máte radi poctivé pevné vankúše, jedno majú všetky spoločné. Potrebujú dobrú obliečku či poťah. A tie je potrebné pravidelne obmieňať. My vám radi poradíme, ako to spraviť za pár minút a, samozrejme, len pár eur.

Ostatní práve čítajú: Klasika nás nudí: Tieto 3 netradičné kuchyne sú čoraz obľúbenejšie

Zmeňte náladu

Aké máte poťahy na vankúšoch? Nie vždy potrebujeme vankúše, ktoré budú pútať pozornosť. Mať vždy po ruke poťahy v neutrálnych farbách je mimoriadne praktické. Voľte jednoduché základné farby kombinovateľné s inými vzormi, s farbami či so štruktúrami, napríklad bielu, čiernu alebo rôzne odtiene šedej či sivej.

 

Výrazným prvkom na týchto poťahoch môže byť štruktúra látky alebo ozdobné prvky, ktoré možno jednoducho skryť otočením vankúša - napríklad výrazné gombíky na jednej strane.

Ostatní práve čítajú: Neuspokojte sa s drevotrieskou: Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí skutočný drevený stôl

Niekedy sa však hodí, aby práve vaše vankúše ako jednoduchý a ľahko obmeniteľný prvok v interiéri boli pútačom pohľadov či tým posledným kúskom skladačky, ktorý dokonalo dotvorí celkový dojem z miestnosti.

Ostatní práve čítajú: Koniec pravidlám: Vo svete fičí trend BOHO kuchyňa: Sloboda, farebnosť, voľnosť

Nebojte sa experimentovať. Jednoduché obliečky vytvorí aj začiatočníčka na šijacom stroji, báť sa však nemusíte ani, ak sa do nich „pustíte" ručne s ihlou. Na obliečku môžete použiť prakticky čokoľvek - pokojne siahnite aj po látkach z vyradeného oblečenia alebo z posteľnej bielizne.

 

Pre vankúš s rozmerom 50x50 centimetrov budete potrebovať dva štvorce s rozmerom 52x52 centimetrov a jeden pás s rozmerom 52x15 cm, ktorý poslúži na uzavretie obliečky. Našívať zips nie je nutné, ak nechcete, netreba ani gombíky.

Ostatní práve čítajú: 5 trikov, vďaka ktorým vám biela kuchynská linka nikdy nezožltne

Praktické je však zapínanie plastovými cvokmi známymi ako KAM patenty, na ich aplikáciu budete potrebovať špeciálne kliešte.

Ostatní práve čítajú: 20 tipov na to, ako využiť hluché miesta v kuchyni: Wau, toľko úložného priestoru!

Náš tip:Ak chcete, aby vám poťah vydržal dlhú dobu, vyberajte pevné dekoračné látky. Šikovný poťah stvoríte aj z bežných bavĺn, ktoré sú cenovo dostupnejšie a možno ich získať doslova v stovkách dizajnov.

 

Poťah na vankúš vytvoríte aj z úpletových látok alebo z baby flísu či flísu s úpravou minky. Vašej fantázii sa v tomto prípade medze nekladú!

Obiečka úplne zmení vzhľad vankúša. Presvedčte sa o tom v našej galérii!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia