VIDEO: Naučte sa krok po kroku vyrábať deky a prikrývky ako naše babičky

Doplnky, dekorácie | 12.03.2019

Obdivujete patchworkové a quiltové deky a prikrývky? Možno tieto techniky pôsobia na prvý pohľad zložito i magicky. V minulosti sa im však ženy venovali, a to úplne bez použitia strojov, teda ručne. Naučme sa to spolu!

Keď sa spomenie patchwork a quilting, mnoho ľudí netuší, čo presne si pod týmito anglickým názvami má predstavovať. Ide totiž o dve rôzne techniky práce s textíliami, ktoré sa neraz stretávajú. Vyskúšať ich môžete aj vy, v dnešnej dobe je to jednoduchšie, než si myslíte!

Pozrite si aj: Nazrite do bytu so žltou sedačkou: Zrkadlí slnko v celom byte

Technika patchworku využíva kombinácie rôznych vzorov látok, ktoré sa spolu zošívajú, aby vznikla pestrá prikrývka či poťah na posteľ. Patchwork sa však využíva aj pri tvorbe oblečenia či pri čalúnnických výrobkoch.

 

V skutočnosti ho môžete použiť kdekoľvek, napríklad aj pri šití tašiek či iných výrobkov. V minulosti táto technika vznikla z čisto praktických dôvodov - využili sa aj tie najmenšie kúsky látok, ktoré ženám ostali v domácnosti.

Pozrite si aj: Naše babky ich mali všade a teraz sú späť! TÁTO vec je modernejšia než kedykoľvek predtým

Dnes si už môžete zakúpiť hotové balíčky látok, dokonca už s predstrihanými tvarmi a s presným návodom ako si vytvoriť vlastné patchworkové dielo, teda kombinovať jednotlivé vzory i ako presne postupovať. Balíčky sú zvyčajne pripravené v ladiacich farebných alebo vzorových kombináciách.

Pozrite si aj: V takto zariadených izbách deti trpia: Robíte tieto chyby aj vy?!

A čo quilting?

Quilting je technika, pri ktorej sa voľným spôsobom prešívajú viaceré vrstvy látok a vzniká tak zaujímavý vzor. Využíva sa často v kombinácii s patchworkom. Po tom ako si napríklad pripravíte patchworkovú prikrývku, podložíte ju vrstvou vatelínu pre vyššiu hrejivosť a pridáte spodnú, zvyčajne neutrálnu vrstvu.

 

Všetky tri vrstvy sa následne prešívajú, či už priamymi líniami, alebo naopak zložitými vzormi. Túto techniku zvládnete pri menších projektoch aj na domácom šijacom stroji, ak však patríte medzi profesionálky, môžete si svoje dielo dať prešiť na veľkých špecializovaných rámoch, kde už vyšíva cez dokonalo napnuté textílie počítač presne zadané vzory.

Pozrite si aj: Ak máte steny natreté v tejto farbe, vaše podvedomie kričí: Chcem viesť pokojný život!

Samozrejme, v obchodoch dostať mnoho textílií, ktoré sú vyhotovené alebo zdobené oboma týmito technikami, takže ak vám učarovali, odporúčame po nich siahnuť. Dodajú miestnosti nádych domáckosti a príjemnej pohody, možno aj trochu s nostalgiou za časmi dávno minulými.

 

A kam patchwork s quiltingom použiť?

Tak to je len na vás - od poťahov na vankúše, či už tie ozdobné, ale aj tie klasické, na ktorých spíte až po obliečky a samozrejme, prikrývky na posteľ. Tie sa neraz dosť podceňujú, avšak počas dňa je prikrývka postele vynikajúcim pomocníkom, ktorý nielen ochráni posteľ pred prachom, ale zároveň vyčarí dojem poriadku a usporiadanosti v spálni.

Pozrite si aj: 6 dôvodov, ktoré vás presvedčia, že biela spálňa je pre vás tá najlepšia voľba 

Pozrite si v GALÉRII ďalšie krásne prikrývky a deky, ktoré vznikli technikou patchwork a quilting. A nezabudnite si pustiť VIDEO. :-)

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia