Nedajte sa obtiahnuť o peniaze: Takto spoznáte, že je výrobok pravá starožitnosť

Doplnky, dekorácie | 19.03.2019

Starožitnosti, blšie trhy či rôzne bazáry sú plné pekného tovaru, často aj drahého, veď predsa platíte za dedičstvo. Je to ale skutočne tak?

Či už je to čaj alebo káva, váš obľúbený nápoj bude chutiť najlepšie z krásneho porcelánu. Neveríte? Prinášame vám inšpirácie od porcelánových servisov našich starých mám až po moderné, ale rovnako krásne porcelánové kúsky z najnovších kolekcií. Čo poviete, presvedčíme vás?

Pozrite si aj: Toto je 10 dôkazov, ktoré vás presvedčia, že minimalizmus nie je ani náhodou nudný!

Máte doma svoju zbierku alebo vás ešte len budeme musieť presvedčiť, že aspoň jeden krásny porcelánový kúsok v domácnosti sa skutočne oplatí mať? Porcelán nie je pre každého, oceniť jeho krásu i krehkosť sa treba naučiť.

 

Možno ste zdedili nejaký po starej mame či po iných príbuzných a dizajnovo vás nemusel vôbec osloviť. Nevadí! Ono je skutočne z čoho vyberať.

Pozrite si aj: Toto je najobľúbenejší štýl v bývaní! Poznáte ho?

Krásny, moderný a praktický

Rovnako ako v minulosti i dnes si môžete vyberať z najrôznejších dizajnov porcelánu - preto s trochou trpezlivosti určite nájdete ten svoj „naj" vzor, ktorý vás chytí za srdce. Moderný porcelán na rozdiel od toho tradičného môžete denne používať, je cenovo prístupný, a pritom vhodný i do umývačky či do mikrovlnnej rúry.

Pozrite si aj: Inšpirujte sa: Toto sú 4 najobľúbenejšie typy spální vo svete

Náš tip: Je to ideálna voľba v prípade, že nie ste veľkým odborníkom na porcelán a nemáte v pláne vystavovať ho len vo vitríne. Môžete nakupovať po kusoch alebo aj v sadách, tieto investície vás však finančne nezruinujú. Rovnako máte možnosť nahradiť poškodený kúsok novým.

 

Zdedili ste klasiku?

Čo takto sada pravého „cibuláku" po babičke? Pozor, nejde o žiadnu nezaujímavú starožitnosť - ale o vynikajúcu investíciu. Pravý a pôvodný „cibuľový porcelán" sa začal vyrábať v roku 1783 v saskom meste Meissen, neskôr sa jeho výroba dostala aj do českého mesta Dubí.

Pozrite si aj: Kúpeľňa s WC: Kedy ich spojiť a kedy radšej rozdeliť?

K známym výrobcom patrila aj spoločnosť Thun. Názov cibulák je odvodený od vzoru, ktorý pripomína tvar cibule, dizajn je však v skutočnosti inšpirovaný granátovými jablkami.

 

Ako spoznáte originál?

Originálny porcelán má hodnotu stoviek a pri kompletných sadách aj tisícok eur. Prvý pohľad by mal viesť na spodok výrobku, tam je ochranná známka. Pravosť spoznáte podľa ružičiek na úchytkách, ale aj podľa toho, že dekor je umiestnený pod glazúrou, nie na nej. Prejdite prstom po glazúre, ak dekor nie je cítiť, bude váš kúsok pravý.

Pozrite si aj: Drobné obkladačky v kúpeľni: Povýšia ju na elegantný wellness

Čo poviete, očaril vás alebo ešte len porcelánu budete musieť prísť na chuť? Pozrite si v našej GALÉRII, ako dotvára vzhľad interiéru.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia