Na tohto kuchynského pomocníka nedali naše babky dopustiť: Vedeli prečo!

Doplnky, dekorácie | 03.04.2019

Naše babky a prababky boli múdre ženy, ktoré boli v kuchyni veľmi nekompromisné. Vedeli čo a ako robiť a len málokedy si dali poradiť. Skúsme si z nich brať príklad.

Koľko času a pozornosti venujete doske na krájanie? Možno to vyzerá ako úplná strata času, a pritom s doskami človek pracuje mnohokrát denne. Tušili ste, že môže byť pomocníkom s rôznymi praktickými funkciami a v pestrých dizajnových prevedeniach?

Ostatní práve čítajú: FOTOINŠPIRÁCIA: Takéto rohožky ste určite ešte nikdy nevideli!

Poďte s nami objaviť svet dosiek na krájanie, prekvapíme vás! Pre každý druh suroviny by ste mali mať jednu kuchynskú dosku na krájanie. Drevená doska netupí nôž, plastová doska zasa nechytá pachy ani chute.

 

Údržba drevených dosiek je ale náročnejšia ako u plastových dosiek, nie sú vhodné do umývačky riadu, nesmú sa nechávať vo vode, inak sa póry na drevenej doske zväčšia a môže dôjsť k popraskaniu, a tým k jej zničeniu. Sú ale pevnejšie ako iné typy dosiek.

Ostatní práve čítajú: Najhorúcejší trend týchto dní udáva štýl: Dajte si podlahy na stenu (FOTO)

Plastová doska na krájanie je praktickejšia a najjednoduchšia na údržbu. Plastové dosky sú vhodné do umývačky riadu, môžete ich umývať v horúcej vode, nechytajú pachy ani farby. Nevýhodou však je, že vaše nože rýchlejšie ztupia.

Ostatní práve čítajú: Cíťte sa doma ako na dovolenke: Kľúčom je inšpirácia zo Stredomoria

Na prvý pohľad ide o banalitu, veď doska na krájanie je prosto len kus dreva alebo plastu, na ktorom krájate suroviny v domácnosti alebo ju využívate ako izolačnú podložku pod horúce nádoby. Ona však dokáže omnoho viac.

 

Povedzme si na rovinu, časy, keď ste si vystačili s jednou drevenou doskou, sú preč. Z hygienických dôvodov by ste mali mať dosky aspoň dve, a ak sú drevené, tak zbystrite pozornosť, treba ich v pravidelných intervaloch meniť.

Ostatní práve čítajú: Tento druh dizajnu je absolútne IN a navyše vám totálne šetrí peniaze. Páči sa vám?

Starú drevenú dosku rozhodne vyhadzovať nemusíte, poslúži ako štýlový podnos, servírovacia doska alebo tepelná podložka. A nájsť jej môžete aj iné využitie, potraviny na nej už ale nekrájajte. V jej póroch sa časom usadia nečistoty, ktoré už bežným umývaním jednoducho neodstránite.

Ostatní práve čítajú: Ak máte plné zuby klasickej dovolenky pri mori, bezpodmienečne musíte vyskúšať TOTO!

A čo plasty?

Tu je výhodou možnosť čistenia v umývačke riadu, pričom s využitím antibakteriálnych programov na vyšších teplotách (cez 60 stupňov Celzia) dosiahnete dôkladné vyčistenie. Ani plastová doska však nie je na veky. Hlboké ryhy po krájaní či zárezy na povrchu časom znehodnotia aj plastové dosky.

 

Inovatívne

Moderné plastové dosky vám však ponúkajú rôzne možnosti. Napríklad drážky, ktoré odvádzajú prebytočnú tekutinu z krájaného ovocia a zeleniny alebo z mäsa. Je vhodné, ak máte dosky na krájanie rozdelené - mäso vždy krájajte na osobitnej doske!

Ostatní práve čítajú: Toto je 10 dôkazov, ktoré vás presvedčia, že minimalizmus nie je ani náhodou nudný!

Mimoriadne praktické sú dosky s otvorom, ktoré poslúžia nielen na zavesenie, ale aj ako dávkovač, keď nakrájané suroviny dávate do nádoby či do hrnca.

Ostatní práve čítajú: Toto je najobľúbenejší štýl v bývaní! Poznáte ho?

Alebo praktická zásuvka na nakrájané suroviny pod doskou. Stačí vysunúť a nakrájaná zelenina je pripravená na neskôr, nezavadzia pri ďalších prácach. Praktickou vychytávkou môže byť aj ukotvenie o okraj linky, zabráni posúvaniu pri práci.

 

A čo by ste povedali na praktický plochý stojan na dosky? Áno, môže obsahovať sadu dosiek na krájanie, pričom každá je určená na iný druh suroviny.

Ostatní práve čítajú: Inšpirujte sa: Toto sú 4 najobľúbenejšie typy spální vo svete

Extra doska s drážkami na krájanie mäsa, vrúbkovaná doska na krájanie chleba a pečiva, ktorá vo vrúbkoch zachytí omrvinky, doska s výstupkami na krájanie klzkých surovín alebo rýb a vyspádovaná doska so šikmou plochou určená na suroviny plné šťavy, akými sú ovocie a zelenina.

Ostatní práve čítajú: Ak chcete skutočne moderný a nezničiteľný dom, TOTO je najnovší trend!

Samozrejme, nezabúdajme ani na klasické materiály, akými sú drevo či dokonca kamenná soľ. Ak ste ešte nepočuli o soľnej doske, mali by ste vedieť, že je určená na grilovanie a nakladanie, pričom ponúka priamo aj možnosť úpravy surovín.

 

Drevo je však stále mimoriadne obľúbeným materiálom a na trhu nájdete v ponuke klasické drevené dosky za dostupné ceny i drahšie a masívnejšie kúsky. V závislosti od povrchovej úpravy vám drevená doska vydrží roky aj pri dennom používaní.

Ostatní práve čítajú: Ekologické bývanie v montovanom dome - fakt alebo fikcia?

Pre jej udržanie v dobrej kondícii a v čistote nezabúdajte, že po použití ju treba čo najskôr očistiť a nechať dostatočne vysušiť.

Inšpirujte sa v našej GALÉRII doskou na krájanie na rôzne spôsoby - materiály a dizajny, traste sa!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia