Neprepísknite to: Ako mať doma nežný provensálsky štýl a nie gýčovinu?

Doplnky, dekorácie | 06.06.2019

Provensálsky štýl je klasika, ktorá nesklame. Medzi jemným francúzskym šarmom a levanduľovou gýčovinou je však tenká hranica. Ako sa nepopáliť?

Máte radi nádych romantiky, minulosti a francúzskeho šarmu? Máme tip na štýl, ktorý vás naplno uspokojí. Ak ste si práve povedali, že tento „gýčový štýl" nie je nič pre vás, zadržte - inšpirácia Provensálskom totiž vôbec nemusí byť gýčová!

Prečítajte si aj: Muž RYBA: V akom štýle mu zariadiť bývanie, aby vás miloval?

Pre tých, ktorí majú dobrý cit a šťastnú ruku pri výbere, bude francúzsky štýl inšpirovaný voňavým Provensálskom vhodnou voľbou. Zároveň vám do interiérov prinesie závan pokoja, domova, rodinného života i štipku nostalgie a tiež veľa svetla a jemných farebných odtieňov. Práve vďaka tomu vytvoríte medzi vlastnými štyrmi stenami dokonalú oázu, ktorú sa vám ani nebude chcieť opustiť.

 

Túžba po pokojnom, jednoduchom a šťastnom domove sa vám môže naplniť práve vďaka interiérom v provensálskom štýle. Obklopte sa drevom, prírodnými materiálmi, jemnými vôňami, dostatkom denného svetla a florálnymi motívmi.

Prečítajte si aj: Páči sa vám jeden z týchto 3 štýlov? Je to jasné: Ste skrytá romantička!

Štýl je historizujúci, prenáša nás do idylického vidieckeho sveta Francúzska 19. storočia. Nezabúdajte na to pri zariaďovaní a všetky moderné súčasti interiéru ako spotrebiče zabudujte alebo zamaskujte do skriniek, inak by pôsobili rušivo. Naopak, vystavte všetko, čo tento štýl vyjadruje.

Prečítajte si aj: Svadobné dekorácie: Od prestierania až po kytice (FOTO)

Farebnosť

Tá je jednoznačná. Základom je biela vo všetkých odtieňoch, siahnuť môžete aj po pieskovej, telovej, maslovej či smotanovej v kombinácii so svetlými druhmi dreva. Základným pravidlom je nesiahať po tmavých odtieňoch a použité farby majú byť jemné a tlmené. Doplnkovými farbami sú už tradične levanduľovofialová, jemné odtiene šedej, prípadne staroružovej.

 

Náš tip: Krásne kombinácie môžete vytvoriť s kovom či už mosadzou, alebo bronzom. Použite ich na batérie, držiaky, vešiaky, kľučky.

Prečítajte si aj: Okno od podlahy až po strop: Krásny výhľad a veľa slnka. Ale, aké má nevýhody?

Dôležitou súčasťou sú doplnky a textílie, pričom je potrebné zachovávať farebnosť a prelínanie odtieňov. Z motívov vedie na prvom mieste typická levanduľa, môžete ju použiť na textílie, ďalšie florálne, prípadne zvieracie motívy umiestnite na tapety, závesy, obrusy či doplnky v interiéroch.

Prečítajte si aj: Na návšteve v prepychovom sídle najbohatšej dynastie vo Florencii (VIDEO)

Nezabudnite: Keramika, sklo, prútie a ďalšie prírodné materiály môžu mať jemnú patinu a opotrebovaný výzor, majú totiž vdýchnuť dojem starobylosti. V sezóne siahnite po čerstvých a mimo sezóny po sušených kvetoch na všetkých frontoch.

Inšpirujte sa touto romantickou nádherou v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia