Ako premeniť bežný byt na škandinávsky dizajn? Siahnite po týchto svietidlách a policiach!

Doplnky, dekorácie | 20.06.2019

Oslovil vás škandinávsky štýl zariaďovania interiéru? Ktorými pravidlami a zásadami by ste sa mali riadiť, aby ste ho dosiahli aj u vás doma?

Nadčasový dizajn škandinávskeho štýlu nájdeme na každom jednom kúsku. Zabúdať netreba ani na prvý pohľad bezvýznamné veci, akými je napríklad osvetlenie alebo police. Aj pre ne platí niekoľko jednoduchých, ale efektívnych zásad, podľa ktorých by ste ich mali zaraďovať do interiéru. Poďte sa pozrieť s nami!

Ostatní práve čítajú: Za smeti budeme platiť stále viac: Vieme, ako sa tomu môžete vyhnúť!

Interiér inšpirovaný škandinávskou estetikou je primárne funkčný, jeho dizajn preto nesmie prevyšovať praktickosť. Nábytok, jeho jednotlivé časti i doplnky pôsobia vzdušne, dekorácií je len minimum.

 

Áno, škandinávsky štýl celkovo pôsobí jednoducho, striedmo až stroho, a ak vás oslovuje minimalizmus (nielen v interiéroch, ale aj v životnej filozofii celkovo) bude vám tento štýl naplno vyhovovať.

Ostatní práve čítajú: TOTÁLNA PREMENA: Zo starej chalupy kráska na pohľadanie

Nábytok má čisté línie, hrany sú rovné, zdobenosť či zaoblenia tu nemajú svoje miesto. Túto zdanlivú strohosť až chlad vynahradíte použitím „teplých" prírodných materiálov, akými sú kvalitné drevo, ale aj pravá koža alebo vlna.

Ostatní práve čítajú: Aký nábytok vybrať na terasu? Na toto si dajte pozor!

Svetlo je základ

Áno, pre severský štýl je typický dostatok svetla a vytváranie interiérov vo svetlých, primárne bielych (až žiarivých) farbách. Takto získate z denného svetla počas celého roka maximum. Oceníte to hlavne v tmavých mesiacoch s minimom denného svetla alebo počas zamračených dní. A za dlhých zimných večerov (a rán) budete potrebovať kvalitné osvetlenie.

 

Základom je preto k svetlému interiéru pridať vhodné osvetlenie. Pre bežné fungovanie v miestnosti sa hodí ústredné osvetlenie. Bodové osvetlenie nezabudnite nainštalovať alebo umiestniť ku každej pracovnej ploche alebo na miesta, kde využijete dodatočný zdroj svetla, napríklad voľne stojacu lampu pri pohovke pre pohodlné čítanie či posedenie.

Ostatní práve čítajú: Bez tohto stromu to v záhrade ani neskúšajte: Toto je strom roka 2019

Náš tip: Lampa môže predstavovať praktický a dizajnový doplnok do interiéru - žiadnou ďalšou dekoráciou sa nemusíte trápiť. Skúste skombinovať viacero voľne visiacich jednoduchých lámp v priestore, napríklad v kuchynskej alebo v stolovacej časti bytu.

 

Police: Čo s nimi?

Voľte nenápadnosť v podobe svetlého dreva na bielej stene. Takto môžete zvýrazniť doplnok alebo rastlinu, ktorú ste na toto miesto umiestnili. Zložením výraznejšieho doplnku sa naopak stáva polica takmer neviditeľnou, a teda nerušivou v celkovej koncepcii miestnosti. Ak by ste ju však potrebovali vizuálne zvýrazniť, siahnite po čiernej alebo tmavej šedej.

Viac inšpirácií pre vytvorenie dokonalého škandinávskeho štýlu nájdete v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia