Feng šuej a farby

Feng-shuei | 05.01.2010

O tom, že farby na nás majú nejaký, hoci dosť ťažko merateľný vplyv, pochybuje asi málokto. Uvedomovali si to aj tí, ktorí stáli za vznikom východného učenia feng šuej. V podstate ide o to, že toto učenie využíva schopnosti farieb k zmene prostredia okolo vás v náš prospech.

Z fyziky vieme, že povedzme taká ruža sa nám javí ako červená pretože jej povrch odráža červenú časť svetelného spektra. Feng šuej tejto skutočnosti využíva a pomocou odrazenej energie vytvára rovnováhu medzi vašimi energiami jin a jang.

Feng šuej vníma energiu jin ako pasívnu, vychádzajúcu zo zeme. Jej súčasťou je akási snovosť a spomedzi farieb ju reprezentujú farby ako je modrá, biela, zelená či fialová. No, a z toho celkom logicky vyplýva, že energiu jang považuje za pravý opak jin. Preto, ak máte doma príliš veľa predmetov vo farbách jin, a chceli by ste, aby vás ten priestor nabádal k aktivite a vlieval vám entuziazmus, mali by ste ich vymeniť za dekorácie vo farbe jang.

Farby jin
Tieto farby majú podľa feng šuej liečivé a upokojujúce vlastnosti. Jednou z nich je aj modrá, ktorú feng šuej považuje za odraz lásky, za farbu, ktorá pomáha liečiť a relaxovať. Možno aj preto sa v našom prostredí dá nájsť práve v nemocniciach. Vzbudzuje pocit mieru a dôvery. Zároveň ju však feng šuej asociuje i s dobrodružstvom, poznaním a je i farbou intelektu a múdrosti.

Napočudovanie patrí medzi farby jin aj čierna farba. Symbolizuje peniaze a príjmy všeobecne, je výbornou pri budovaní kariéry, a to najmä vtedy, keď sa kombinuje s kovom. Zároveň slúži ako emocionálna ochrana a sila.

Fialová, ktorá leží na samom okraji farebného spektra, má vo feng šuej takisto veľmi významnú pozíciu. Považuje sa za výbornú pri liečbe fyzických, ale i psychických problémov, pretože sa asociuje s mentálnym vedomím.

Zaujímavé je, že v rovnakej skupine s čiernou sa ocitla i biela. Tá reprezentuje rozvážnosť, istotu a čistotu. Feng šuej ju obvykle používa v kombinácii so zlatom alebo striebrom, čím vytvára pokojnú atmosféru. Medzi ďalšie jin farby patrí napríklad ružová či zelená.

Farby jang
Farby, ktoré reprezentujú energiu jang sú odvodené od ohňa a dreva. Feng šuej verí, že práve tieto farby nás zásobujú entuziazmom alebo pozitívnou energiou, ktorú potrebujeme k tomu, aby sme čosi urobili, prípadne aby sme vôbec boli motivovaný.

Medzi tieto farby patrí celkom pochopiteľne žltá. Tá je spolu s červenou považovaná za farbu šťastia a nádeje. Žltá symbolizuje slnečné lúče, teplo, pohyb, veselosť a priateľskosť. Avšak pozor! Príliš dlhé vystavovanie sa účinkom tejto farby môžu mať opačné účinky a človek jej vplyvom prepadne úzkosti.

Oranžová farba patrí už na prvý pohľad do tej istej skupiny. Jej najpozitívnejšou vlastnosťou je, že podporuje koncentráciu. Použiť ju môžete napríklad vtedy, keď vám začne dochádzať inšpirácia. Rovnako dobre vplýva i na organizáciu práce.

Ďalšie jang farby sú béžová, hnedá, červená, svetlofialová, gaštanová, levanduľová či zlatá. Každá z nich má určitý význam spojený napríklad s peniazmi, šťastím či zaľúbenosťou. Tieto farby môžu byť využité v rôznych kombináciách pri vytváraní rovnováhy v našich domovoch.

Farby však nesúvisia len s interiérom domu. Veľa spoločného majú i s orientáciou, v akej vaše obydlie stojí. Ak je napríklad váš dom otočený čelom na juh, mal by byť namaľovaný bielou, šedou alebo modrou, ktoré v tomto prípade podporia správny tok energie či v jeho vnútri. Zato domy, ktoré sú otočené na východ by zas mali byť namaľované v zemitých či metalických tónoch.

Autor: Jana