Prečo by ste mali mať doma mandalu

Feng-shuei | 13.09.2016

Mandala má svoj prastarý pôvod v náboženstve, kedy sa používala na komunikáciu s bohmi. V 20. storočí sa zásluhou psychoterapeuta Carla Gustava Junga tento farebný magický kruh spopularizoval a rozšíril do ďalších oblastí života, nevynímajúc interiérový dizajn.

Zlepší náladu
Mandala symbolizuje jednotu a rovnováhu. Stretáva sa v nej mužský a ženský princíp v podobe tvaru a farby. Často sa využíva ako nástroj na relaxáciu a sebapoznanie v psychoterapii a artterapii. Mandala je obľúbený motív omaľovaniek pre dospelých.
Má silný vplyv na človeka na nevedomej úrovni. Nielen pri jej tvorbe, ale i pri pozorovaní mandaly dochádza k upokojeniu duše a získaniu vnútornej rovnováhy. Aj preto sa skvelo hodí do interiéru.


Prečítajte si: 5 vecí, ktoré robia doma "zlé" feng-šuej a ako ich napraviť

Vhodná pre každý štýl
Mandala je nadčasová, nadnárodná aj nadkultúrna záležitosť. Dobre si rozumie s akýmkoľvek štýlom. Do interiéru ju môžete implantovať v podobe obrazov, kobercov, bytových textílií a drobných doplnkov. Ak ste šikovní, môžete si ju vytvoriť vlastnými rukami vo farbách, ktoré vo vás vyvolávajú pozitívne emócie.
Okrem kreslených mandál si môžete vytvoriť i sypanú verziu s použitím kamienkov, strukovín, piesku. V prípade, že si netrúfate, na internete nájdete umelcov, ktorí vám vyrobia mandalu na mieru podľa vášho dátumu narodenia.


Pozrite sa: Nezvyčajné ozdoby na stenu sú príjemným oživením interiéru

Harmonické koberce
Mandalu si často spájame s tibetskými mníchmi, ktorí ju s obrovskou trpezlivosťou tvoria celé hodiny z jemného piesku a potom svoj nádherný výtvor neľútostne zmetú preč. Koberce v štýle mandaly sú oproti tomu trvanlivejšie a odolnejšie. Môžete po nich i kráčať alebo na nich sedieť a budú vás svojou krásou tešiť celé roky. Vyrábajú sa v rôznych farbách, pričom každá farba má svoj význam a vplyv na psychiku. Koberec si preto nevyberajte len podľa farebnosti interiéru, ale podľa toho, ako na vás pôsobí.


Inšpirujte sa: Ako interiér vplýva na naše podvedomie

Na nábytku aj stenách
Harmonický kruh mandaly je ideálny na oživenie nábytku. Môže zdobiť stoličky, stoly, komody či kuchynské skrinky. Mandala sa uplatní v interiéri všade. Vyrábajú sa totiž i mandalové keramické obklady a dlažba. Steny môžu krášliť nielen obrazy, ale i tapety a nálepky. S pomocou šablóny nie je žiadnym umením namaľovať si mandalu priamo na stenu. Ak sa bojíte prílišnej farebnosti a chcete decentný výsledok, použite na mandalu len jednu alebo dve farby, ktoré ladia s ostatným zariadením.


Prečítajte si: Čo urobiť v spálni pred spaním, aby ste sa zobudili svieži

Trendové obliečky
Potvrdením stúpajúcej popularity mandaly je kolekcia posteľnej bielizne s týmto vzorom. K príjemnému spánku určite prispieva nielen kvalitný materiál, z ktorého je vyrobená., ale predovšetkým harmonizujúce vzory. Spomedzi ďalších výrobkov môžete získať tapisérie, nádherné nástenné hodiny alebo zrkadlá.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia