Vianoce v duchu feng-šuej

Feng-shuei | 20.12.2016

Na vchodové dvere môžeme zavesiť ozdoby ideálne s jemne zvoniacim zvončekom. Čím vyšší tón, tým lepšie.

Tvar vianočného stromčeka je vhodný „pagodovitý" aspoň náznakom - čiže konce konárov dvíhajúce sa nahor, mnohé umelé stromčeky vieme tvarovať. Umiestnenie stromčeka je v rámci pôdorysu ideálne na východ, juhovýchod alebo juh.


Je fajn, ak je stromček viditeľne vyšší ako najvyšší člen rodiny a ako živiteľ rodiny (môže sa stať, že napr. deti sú vyššie ako rodič - živiteľ). Strom vo Vianociach nepochybne symbolizuje "stretnutie rodiny pri strome" a má byť určitou dominantou domácnosti.

Ako vyberať ozdoby?
Ozdoby ako gule a kužele sú ideálne v kovových farbách (strieborná, zlatá, fialová, svetlejšia bordová, modrá, oceľová...) . Ozdoby vlnovité, špirály a podobne tiež v kovových farbách. Kocky a ihlany môžeme v červenej a zemitej farbe.


Stromček môžeme bohato a rovnovážne vyzdobiť (bez viditeľnej nadvlády nejakej farby alebo tvaru). Pokiaľ ide o svetielka, ideálne sú modré alebo zelené alebo viacfarebné (aspoň 5 farieb, ideálne 7 ako má dúha na oblohe). Avšak farebnosť a svietivosť je vhodná jemná, dá sa povedať - menej svetla je viac.

Pozrite sa: Tipy, ako z domácnosti odstrániť negatívnu energiu

Čo na vrchol stromčeka?
Ideálna je červená hviezda (skutočne predstavuje stabilitu a súdržnosť rodiny) alebo zlatá hviezda alebo v kombinácii červenej a na okrajoch tenko zlatej, prípadne žltej farby. Môžeme aj na zlatú hviezdu domaľovať červené vnútro, čiže tenká zlatá (žltá) ostane na okrajoch. Vždy používame 5-cípu hviezdu (5 prvkov vo feng-šuej).


Ak máme na strope objemný luster alebo viditeľné stropné hranoly, dáme na stromček špic alebo ostrejšiu 5-cípu hviezdu vo vyššie uvedených farbách. Krížom cez izbu môžeme zavesiť anjelské vlasy rôznych farieb alebo im podobnú lesklú výzdobu. Tento môžeme dať v kovových farbách s vlnitým alebo napr. vločkovým vzorom.

Výzdoba na stole
Na stole môžeme vyvážene použiť "z každého rožku trošku", bez prevahy konkrétneho materiálu či farby. Výmena celoročných dekorácií, napríklad zmena košíka na ovocie alebo pečivo, obrusa a podobne je, samozrejme, možná, ak zachováme vyváženosť prvkov.

Prečítajte si: Vieme, čo prospieva lepšej atmosfére v obývačke

Čo na stole vhodné nie je, sú kuchynské nože, sušené ikebany alebo suché kvety (šiškovú a umelú dekoráciu použiť môžeme) a kvety ostrých listov. Ak sa priestorovo dá, je vhodný drevený stôl veľkosti primeranej počtu ľudí a jedla. Ak máme sklený stôl, je vhodné zakryť ho hrubým obrusom a veľkoplošnými prestieraniami dreveného charakteru (napr. bambus, korok...).

Príjemné a veselé Vianoce praje kolektív Energia v priestore.