Vymurujte si linku

Kuchyne | 14.07.2009

Presne viete, ako by mala vyzerať vaša nová kuchyňa, ale nedarí sa vám nájsť „to pravé orechové" v kuchynských štúdiách? Tak si ju vymurujte!

Nezabudnite, že dôkladné naplánovanie je v tomto prípade veľmi dôležité, pretože ide v podstate o trvácne riešenie. Murovaná kuchynská linka má však mnoho výhod - jednotlivé pracovné zóny si vybudujete vo vami požadovanej výške, vytvoríte si potrebné množstvo úložných priestorov v podobe murovaných alebo otvorených políc, vstavaných ník.

Môžete si vymurovať aj kuchynský ostrov s varným a umývacím centrom alebo barový pult atypického tvaru, čím získate originálny „kus nábytku".

Na stavbu kuchynskej linky sa najčastejšie používajú klasické tehly z pálenej hliny alebo pórobetónové tvárnice, ktoré nie sú ťažké. Na povrchovú úpravu pracovných plôch sa používajú štruktúrované alebo umývateľné omietkové materiály.

Prím však hrajú keramické obklady a dlažby. Ich výhodou je nielen pestrá škála farieb, formátov a dekórov, ale aj dlhá životnosť, ľahká údržba a odolnosť proti chemickému poškodeniu. Vďaka obkladom môže vaša kuchyňa získať vidiecky ráz alebo moderný vzhľad.

Vidiecky vzhľad zdôraznia doplnky v podobe prútených košov, hlinených nádob. Obkladom môže byť obložená aj pracovná plocha. Veľkú pozornosť treba venovať výplni škár, na ktoré treba použiť kvalitné silikátové hmoty odolné voči vode. „Murovanú" linku si ľahko môžete vytvoriť, ak keramickým obkladom obložíte drevotrieskové panely. Toto riešenie je cenovo prístupnejšie.

Do murovanej kuchynskej linky sa dajú bez problémov umiestniť všetky vstavané spotrebiče - varné dosky, rúry, chladničky, umývačky riadu. Z technického hľadiska je dôležité správne dopredu naplánovať rozvody vody, elektriny, plynu aj odpadov tak, aby boli ľahko dostupné a flexibilné.

Najvhodnejšie je, ak dopredu viete, kam chcete jednotlivé spotrebiče umiestniť. Spotrebiče môžu ostať priznané, alebo ukryté za drevenými dvierkami. Pri výstavbe linky myslite aj na doplnkové osvetlenie pracovnej plochy.

Murované kuchyne sú určené najmä do rodinných domov, pretože ide o priestorovo náročnejšie riešenie. Tento typ kuchyne nie je bežným trendom, ale výbornou alternatívou stvárnenia kuchynského priestoru, v ktorom realizujete vlastné predstavy z hľadiska výtvarného aj funkčného. Každá murovaná kuchyňa je preto jedinečným originálom.

Autor: Radomír