Rodinné kuchyne: Čo v nich nesmie chýbať?

Kuchyne | 14.09.2016

Rozdiel medzi kuchyňou kde varí chlap, stará dievka, striedajú sa dvaja dospelí, alebo je plná detí spoznáte na prvý pohľad. Má svoje špecifiká a hoci v každej môže chutiť veľmi dobre, v dizajne budú na nepoznanie.

Otvorený priestor
Je základnou vlastnosťou kuchyne zdieľanej s deťmi. Existujú na to dva dôvody. Nielenže budú chcieť byť pri varení s rodičmi, druhý aspekt poznajú všetky matky. Mať dieťa na očiach je to najdôležitejšie z celej výchovy. Obzvlášť v kuchyni, kde hrozí mnoho nástrah. Rodinná kuchyňa musí byť priestranná aj za cenu, že by sa do nej už nevošla napríklad umývačka riadu.


Detský kútik
Varenie je pre deti hra, alchýmia a dobrodružstvo. Preto chcú byť zainteresované. Potrebný je teda priestor, kde si budú môcť miešať v hrnčeku vareškou, alebo aspoň z bezpečnej vzdialenosti pozorovať dospelého. Nezabudnite, že deti chcú vždy napodobňovať správanie dospelých. Platí to aj v kuchyni.

Inšpirujte sa: 6 tipov, ako mať útulnejšiu kuchyňu

Priestor na konverzáciu
Rodinný duch sa určite nepestuje tichou domácnosťou. Varenie je pritom činnosť, ktorá zaberá relatívne dosť času. Vytvorte priestor tak otvorený, aby v ňom ostalo dosť miesta na spoločné rozhovory.


Viac pracovných kútikov
Ideálne je, ak môže byť rodina spolu aj pri práci. Viac pracovných priestorov vylepšuje nielen atmosféru, ale aj kolektívnu prácu. Je ideálne, ak sa príprava obeda rozdelí medzi viacerých členov, no ak nie sú dostatočne veľké priestory, skôr ako chutné dielo vzniknú nedorozumenia. Dá sa to riešiť vyklápacími stolíkmi, prípadne viacerými kuchynskými ostrovčekmi.

Prečítajte si: Prečo nemať bielu kuchynskú linku

Priestor na počítač
Čoraz dôležitejší. Nielen preto, aby sa jeden mohol hrať a druhý pracovať. V súčasnosti je mnoho receptov na internete a z praktického hľadiska preto oceníte aspoň malý notebook. Prípadne si večer môžete robiť pracovné povinnosti, kým partner umyje riad a spoločne si dať romantickú večeru.


Priestor na čistenie rúk
Umývadlo a vedľa neho uterák na ruky. Prečo? Pretože v rámci rodinných vzťahov, ten kto varí, nebude mať vždy čas umyť si ruky v kúpeľni. Podať knihu, chytiť hrnček, zapáliť oheň, vziať tanier a pritom vaľkať cesto. V rámci vybavovania rodinných záležitostí je potrebné myslieť aj na takéto maličkosti.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia