Kuchyňa v prenájme: Čo so starou linkou

Kuchyne | 10.01.2017

Nie každý si môže dovoliť prenájom so štýlovou, modernou kuchyňou, ktorá akoby vypadla z dizajnového časopisu. To však neznamená, že musí bývať v zastaranej.

Stačí sa riadiť jednoduchou myšlienkou: kompilácia. Spojením staršieho vybavenia, ktoré by bolo priveľmi nákladné alebo neefektívne meniť s modernými prvkami možno dosiahnuť veľmi zaujímavý výsledok. Konkrétnym príkladom je mladý pár, ktorý si prenajal starší byt s pomerne zastaranou kuchynskou linkou. Takto si s tým poradili...


Rada č. 1: Biela nielen zväčšuje
Najmä v malých alebo úzkych kuchyniach je vhodné čo najviac pracovať v bielou farbou. Ak si majiteľ nepraje, aby nájomníci prefarbili kuchynskú linku, môžu vybieliť všetko ostatné. Priestor tak nadobudne ilúziu, že je väčší, oveľa svetlejší a hlavne, modernejší. Základná chyba, ktorej sa mnohí dopúšťame, totiž je, že začneme nábytok ladiť k linke. V tomto prípade išlo o staršiu a pomerne výraznú kuchynskú linku s frézovanými dvierkami a červenkastou farbou dreva. Ak by všetko mobilné vybavenie zladili s linkou, akoby žili v babičkinej kuchyni. Čiže pevné vybavenie ostalo - kuchynská linka aj jej tmavá pracovná doska - a všetko ostatné, vrátane nemoderných svietidiel šlo do pivnice.

Pozrite sa: Ako mať veci v kuchyni poruke a zároveň na poriadku

Rada č. 2: Držať sa pri zemi
A to nielen fakticky - napríklad jednoduchým kuchynským kobercom, ktorý zakryje (hnusnú) podlahu, ale aj metaforicky. To znamená, neprehnať to s množstvom ani farebnosťou nábytku a kuchynského náčinia. Milovníci „živších" farieb môžu vniesť energiu do kuchyne napríklad väčším počtom rastlín (všimnite si, že v tomto prípade sú črepníky neutrálne, žiadne výrazné farby ani motívy). Ďalšou možnosťou je priniesť do kuchyne jeden či dva farebné prvky. Tie by však rozhodne nemali byť v prevahe. Inak bude kuchyňa vyzerať stiesnene a lacno.


Rada č. 3: Dôstojné lásky
Veci, ktoré sú nám blízke, by sme mali vystaviť dôstojným spôsobom, hoci ich skutočná hodnota nie je veľká. Možno ide o spomienkové fotografie rodiny, detské kresbičky alebo trebárs aj zbierku papierových obrúskov. Ak ich vložíme do jednoduchých, elegantných rámčekov, vlastne ich povýšime na pekné koláže. Dvojica v tejto kuchyni si tak zarámovala plagát hudobnej skupiny a dokonca aj staré gramoplatne. Do kuchyne tak vniesli svoju osobnosť, avšak nie gýčovým spôsobom.

Autor: Nonka