Viac svetla v kuchyni: 5 spôsobov, ako na to

Kuchyne | 09.02.2017

Môžeme skúšať volanie „budiž svetlo!", no efektívnejšie asi bude použiť niektorý zo štyroch malých trikov, ako vniesť do kuchyne svetlo.

1. Elektrina
Prvá možnosť je evidentná - vymeniť staré svietidlo v kuchyni za nové a lepšie/silnejšie. Prirodzený dojem (takmer ako za dňa) vznikne napríklad vtedy, ak je stropné svietidlo rozptýlené. Teda v kuchyni sa môže zísť široké svietidlo, podhľadové LED pásy pri strope a pod. A ak nič iné, aspoň výmena žiariviek za silnejšie.


2. Prirodzené svetlo

Biela kuchynská linka možno nevzbudí toľko pozornosti, no má senzačnú vlastnosť: biela odráža svetlo. Hladké biele povrchy na dvierkach, pracovnej ploche, na stenách alebo podlahe nie sú na zahodenie. (Možno nie je potrebné vybrať si úplne všetko vybavenie v bielej farbe...)

Prečítajte si: Málo miesta v kuchyni? Skúste tieto úpravy

3. Zástena a doska
Ak je kuchyňa nielen tmavým, ale aj malým kútikom, ilúzii svetelnosti pomôže aj taká maličkosť, ako identická farebnosť zásteny a pracovnej dosky kuchynskej linky.


4. Otvorené police

Ďalší spôsob, ako odľahčiť a presvetliť kuchyňu, je vymeniť pár horných skriniek za otvorené police. Najmä, ak stena za nimi bude svetlá a police nebudú priveľmi naložené.

Pozrite sa: Tieto fotky vás presvedčia, že koberec v kuchyni je super!

5. Biela nadovšetko
Poznáme to z módy: tmavé farby veci opticky zmenšujú, svetlé naopak. To, čo platí o nohaviciach, platí aj o kuchyni: Ak chcete miestnosť opticky zosvetliť alebo zväčšiť, vsaďte na čo najsvetlejšie tóny.

Autor: Nonka