Mozaiky v kuchyni: Tieto si zamilujete!

Kuchyne | 15.03.2017

Mozaika patrí medzi obľúbené typy obkladu. Ľahko sa s ňou pracuje, dokážete ňou vyplniť aj atypické a oblúkové priestory a zaručuje výborný výsledný efekt. Oživí vzhľad každej kuchyne a použiť ju môžete nielen na zástene, ale aj celej stene, nike či pracovnej doske.

Také malé štvorčeky...
Mozaiku tvoria malé kúsky, najčastejšie štvorčeky s rozmerom 2 x 2 až 2,5 x 2,5 cm. Ich rozmer môže byť aj oveľa menší, prípadne väčší. Bohatá je ponuka farieb i tvarov. Vyberať si môžete z obdĺžnikov, šesťuholníkov, oválnych aj celkom atypických, napríklad kvetín.
Súčasťou sérií sú vnútorné a vonkajšie rohy, profily, inzertá a bordúry. Bez veľkej námahy tak vytvoríte rôzne mozaikové varianty. Výrobcovia ponúkajú i hotové mozaikové obrazce: abstraktné, kvetinové, zvieracie. Dokonca si môžete si nechať vyrobiť motív podľa vlastnej fotografie.


Rôzne materiály
K najpoužívanejším patrí mozaika z keramiky. Jej kvality sú jasné - odolnosť voči vode, chemikáliám a ľahká údržba. Mozaika sa vyrába tiež zo skla, kameňa, kovu a dreva. K netradičným materiálom patria napríklad riečne perly a kokosové škrupiny. Kamenná mozaika je originálna no použitie kameňa v kuchynských podmienkach niektorých odrádza. Ide totiž o nasiakavý materiál, ktorý je nutné impregnovať.
Kvalitnú impregnáciu vyžaduje aj drevená mozaika, ktorú navyše musíte citlivo zladiť s ostatnými drevenými prvkami v kuchyni. Lesk a noblesu vnesie do kuchyne kovová mozaika, ktorá pôsobí moderne a nadčasovo.

9 spôsobov, ako si skrášliť kuchynské okno: Inšpirujte sa tvorivými nápadmi

Štruktúra a efekty
Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú mozaiku, ktorá je výsledkom kombinácie rôznych materiálov. Napríklad sklo - kameň - drevo. Keďže tieto materiály majú rôzne vlastnosti je dôležité, aby mali špeciálnu impregnáciu, ktorá údržbu zjednoduší. Nápaditý vzhľad môže prepožičať mozaike rôzna povrchová úprava. Drsnejšia textúra, metalické či perleťové odlesky ju robia ešte atraktívnejšou.

Drevená mozaika: Vyzerá fantasticky na stene aj na zemi!

Bojíte sa škár?
Obávate sa čistenia mozaikového obkladu? Náročnosť údržby závisí od typu mozaiky a najmä kvality škárovacej hmoty. Nečistoty sú viditeľnejšie na lesklých a jednofarebných mozaikách, naopak nenápadnejšie sú na pestrých mozaikách a vzoroch. Ak sa čisteniu škár chcete vyhnúť, môžete siahnuť po imitácii mozaiky. Má veľkosť a tvar klasického obkladu a dekor je do nej vyrezaný do hĺbky asi 2 mm.

Autor: Radomír