Spojenie kuchyne a obývačky: Ešte stále je výhodné?

Kuchyne | 17.03.2017

Už niekoľko rokov je bežným štandardom spájať v domoch a bytoch obývačku s kuchyňou. Nezaškodí urobiť si prehľad výhod a nevýhod takejto otvorenej kuchyne.

Nie každému musí otvorený priestor vyhovovať. Pred zásadnými stavebnými úpravami je vhodné si usporiadať myšlienky.

Práca verzus oddych
Zhruba pred dvadsiatimi rokmi sa začalo v dizajne udomácňovať a vítať spojenie kuchyne a obývačky. Cieľom bolo zútulniť domáce priestory a otvoriť sa viac rodinnému životu, aby bolo možné víkendy tráviť spoločne. Toto je aj jeden z hlavných pozitív otvoreného konceptu. No nie je všetko tak dokonalé, ako sme si kedysi vysnívali. Problémom je v takomto priestore rozdeliť prácu a oddych. Nedochádza k prirodzenej bariére medzi najrušnejšou izbou obydlia a tou, kde hľadáme útočisko pre chvíle oddychu.


Komplikácie s návštevou
Koncept varenia, ktorý poznáme napríklad z veľkých londýnskych bytov, kde sa aj hostia pozvaní na párty zúčastňujú na príprave hostiny, je v našom kultúrnom koncepte dosť cudzí. To v praxi znamená, že musíte pri väčšej návšteve dokonale vyčistiť nielen obývačku, ale aj prostredie kuchyne, kde sa možno ešte dovára jedlo. Toto je veľmi zložité a pre mnohých ľudí dokonca stresujúce.

Kuchynský ostrov: Rady, ako ho navrhnúť a na čo pritom nezabúdať

Vzduch
Odsávače pár majú výkon projektovaný na odsávanie vzduchu z istého priestoru. No nikdy nie sú dimenzované na odsatie vzduchu cez polovicu bytu. Preto sa stáva, že niečo také ako príjemné posedenie pri vonnom oleji v obývačke nie je možné, ak ste varili napríklad rybie špeciality. Musíte si okrem vizuálneho kontaktu s kuchyňou zvyknúť aj na ten čuchový.


Kritické jedenie pred televízorom
Je nezdravé a obvykle nie veľmi praktické. Faktom však je, že pri otvorenom riešení je možné hľadieť na televízor aj z jedálenského kúta, ak to správne navrhnete. Pri oddelených miestnostiach môže byť ťažké hlavne deťom zabrániť brať si jedlo na sedačku.

Pozrite si premenu kuchyne, v ktorej si vybúrali výdajné okienko do jedálne

Miešanie štýlov
Spojenie vytvára predpoklady k tomu, že sa nebudú štýly a farby navzájom biť. Katalógy s nábytkom preto ponúkajú jednoliaty štýl pre obývačkovú stenu aj kuchynskú linku. Riešenie, ktoré neurazí, ale v obývačke rozhodne nevyrazí dych. Ak chcete ultra moderné spotrebiče v pracovnej časti, ale obývačku s rustikálnym nádychov, či v etno štýle, v jednom priestore si budú rozumieť len veľmi zložito. Predstavy o zariaďovaní je vhodné vyjasniť pred búraním deliacej priečky.

Autor: Marcos