Varenie v štýle art-deco: Premena úzkej kuchyne

Kuchyne | 16.05.2017

Majiteľka tohto bytu sa rozhodla zavesiť kufor cestovateľky na klinec a konečne sa usadiť na jednom mieste. Domov našla v bytovke z roku 1925 a s nadšením sa pustila do renovácie.

Domáca pani pracovala v diplomatických službách, ktoré ju zaviali do rôznych častí Európy. Práve z tohto putovania si priniesla svoju lásku na celý život - záľubu v štýle art-deco. Celý byt sa jemne nesie v tomto duchu, avšak s rôznymi prvkami modernosti. Napokon, cieľom majiteľky nebolo vytvoriť múzeum, ale útulný domov.

Kuchyňa ako dedičstvo: Pozrite sa, ako si vnučka premenila domácnosť postarých rodičoch

Na rozdiel od iných, pomerne zachovaných častí bytu, bola premena kuchyne menším orieškom. Nezvyčajne úzky priestor bol vyše 30 rokov bez zmeny. Nová majiteľka chcela sčasti zachovať pôvodné rozdelenie, no zároveň si kuchyňu pretvoriť podľa svojich predstáv, aby domovu vtlačila svoju pečať.


Vzhľad kuchyne ovplyvnili dve myšlienky: art-deco a spomienka na kuchyňu známej americkej kuchárky a autorky viacerých kníh o varení, Julie Child. Domáca pani v jej kuchyni totiž strávila celý týždeň. Legendárna kuchyňa La Pitchoune, ktorá sa nachádza v Provensálsku vo Francúzsku, je pre záujemcov k dispozícii počas kurzov varenia s rôznym zameraním. Majiteľka tohto bytu sa vraj v spomínanej kuchyni naučila milovať varenie a podobnú náladu - ako aj praktickosť a šarm kuchyne La Pitchoune si chcela preniesť aj do vlastnej domácnosti.

Kuchynská linka: Všetko, len nie biela!

Poučenie, ktoré si domáca pani odniesla z provensálskej kuchyne známej spisovateľky a propagátorky varenia bolo hlavne rozdelenie kuchyne na zóny - prípravy jedla a skladovania potravín; dostatok pracovného priestoru. Rovnako mala jasno v tom, že biela kuchyňa neprichádza do úvahy. „Mám rada farby a bielu kuchyňu už som raz mala. Na údržbu to bol stres," povedala majiteľka pre portál Apartment Therapy.


Keďže kuchyňa je nezvyčajne úzka, bolo potrebné vybaviť ku kuchynskou linkou zhotovenou na mieru. „Špecialitou" tohto priestoru je navyše vytŕčajúci múr susedného bytu, ktorý výrazne zužuje zadnú časť kuchyne. Aby v kuchyni vznikla aspoň ilúzia priestrannosti, majiteľka sa rozhodla pre osvetlenie pod vrchnými, ale aj spodnými skrinkami. Podľa slov domácej panej, najväčšiu ľútosť vyvoláva fakt, že v byte nie je zavedený plyn, a tak sa musela uspokojiť s elektrickým sporákom.Renovácia celkovo trvala 8 týždňov.

Sivá kuchyňa: Za oceánom je to najpopulárnejšia farba kuchýň

Poučenie z renovácie? Majiteľka je so zmenou kuchyne spokojná a z tejto skúsenosti dospela k pár radám: Pred renováciou si urobte dôkladnú rešerš, nezačínajte veci naslepo. Majte na mysli, že dodávatelia a remeselníci sú vaši partneri, nie priatelia. Presne si zadefinujte na papieri rozsah prác, odkladajte všetku písomnú komunikáciu a ak s niečím nie ste spokojní, komunikujte zdvorilo. Urobte si zoznam priorít - počas prestavby sa môžu vyskytnúť neočakávané položky, ktoré predražia renováciu, tak musíte mať jasno v tom, čoho sa dokážete vzdať a čo je naopak nutné. Ak máte malý byt, zvážte, či by nebolo lepšie aspoň dočasne sa počas prestavby presťahovať k blízkym.

Autor: Nonka