6 tipov, ako urobiť malú kuchyňu vizuálne väčšou

Kuchyne | 18.05.2017

Jasné, že snom mnohých ľudí je priestranná a komfortne zariadená kuchyňa. Sny sú však jedna vec a realita druhá. Ak vaša kuchyňa nemá parametre, aké si želáte, inšpirujte sa zopár nápadmi ako ju aspoň vizuálne urobiť väčšou.

Dostatok svetla
V malých priestoroch je nevyhnutnosťou svetlo. Skombinujte rôzne typy osvetlenia, od centrálneho po bodové až po osvetlenie skriniek. Dôležité je dostatočné osvetlenie pracovnej plochy, šikovným zdrojom svetla je digestor, ktorý okrem odsávania pachov aj posvieti do hrncov pri varení. A nič nie je efektnejšie ako vnútorné osvetlenie skriniek v podobe LED pásov.

11 tipov na kuchynskú zástenu: Ktorá z nich sa vám páči najviac?

Svetlé farby
Malá kuchyňa si žiada svetlé farby. Na stenách i podlahe. Nemusí ísť nevyhnutne o bielu, pokojne použite pastelové odtiene, napríklad krémovú, vanilkovú, bledomodrú, mentolovú, béžovú. Svetlá podlaha v podobe laminátovej alebo drevenej plávajúcej podlahy či diagonálne uložených dlaždíc tiež opticky pridá chýbajúce centimetre.


Lesklé povrchy
Kuchyni opticky na veľkosti pridajú reflexné povrchy. Použiť môžete lakované skrinky s vysokým leskom alebo nerezové spotrebiče, ale aj lesklú zástenu. Lesklé povrchy sú skvelým doplnkom malej kuchyne, pretože znásobia odraz svetla a priestoru dodajú dynamiku. Kuchynská linka by mala mať jednoduché tvary, čisté línie. Nenahovárame vás na výslovne na bielu, pokojne môžete siahnuť po pastelových odtieňoch. Svetlým drevom tiež nič nepokazíte.

Kuchynská linka, ktorá bude stále moderná: Vyberte si ten správny materiál

Otvorené police a sklenené skrinky
Namiesto uzavretých skriniek odľahčite priestor otvorenými policami. Podporia ilúziu priestrannosti. Zamerajte sa na minimalistický štýl, v jednoduchosti je krása. Ak použijete „neviditeľné" uchytenie, police budú vyzerať akoby sa na stenách vznášali. V prípade, že nie ste s dizajnom otvorených políc stotožnení, vymeňte plné dvierka za presklené. Sú estetické, ochránia riad pred prachom a budete mať v nich dokonalý prehľad. Sklo môže byť číre, matné i s potlačou.


Dvere preč!
Naozaj potrebujete na kuchyni dvere? Odstráňte ich alebo nahraďte posuvnými. Okrem vizuálneho zväčšenia sa vám uvoľní miesto napríklad na stolovanie. Ak sa do malej kuchyne nezmestí stôl, vyriešte to barovým pultom. Zvoľte k nemu úzke barové stoličky s elegantnými nohami, aby podlaha nepôsobila „preplnene".

Túto farbu kuchynskej linky v USA milujú, u nás si ju však vyberie málokto!

Udržujte poriadok
Udržujte kuchyňu čistú a prehľadnú. Čím je kuchyňa organizovanejšia, tým priestrannejšie pôsobí. Na linke nevystavujte zbytočné dekorácie ani malé spotrebiče. Veľkým pomocníkom sú závesné programy na stene, na ktoré prehľadne uložíte drobné pomôcky.

Autor: Radomír