Kuchyňa: Túto farbu by ste v nej nečakali – a pritom vyzerá výborne!

Kuchyne | 19.06.2017

Ružová asi nie je prvá farba, ktorá človeku napadne pri plánovaní kuchyne. V poslednom čase však svet zjavne túži po jemnosti - a tak sa s ružovou stretávame častejšie než inokedy.

Ružová prenikla nielen do našich šatníkov, ale aj kúpeľní - a v nich jej to mimoriadne svedčí, o čom sa môžete presvedčiť TU. Ani v kuchyni nevyzerá zle, najmä, ak sa jemný odtieň ružových púčikov spojí so silným partnerom - temnou zelenou. Mimochodom, práve spojenie tmavozelenej a ružovej by ste v moderných kuchyniach našli najčastejšie. Pravdepodobne je to celkovou harmóniou a upokojujúcim dojmom, ktoré tieto dve farby spolu vytvárajú.

Modrá a ružová: Presvedčte sa, že je to vynikajúca dvojica do interiéru 

Priveľa ružovej na jednom mieste, prípadne jej spojenie s bielou farbou vyzerá veľmi žensky a mohlo by z kuchyne odlákať časť pomocníkov, no naopak v kombinácii s inými farbami (okrem zelenej možno spomenúť napríklad sivú, čiernu alebo tmavomodrú) vznikne naopak veľmi vyvážený celok.


Úplne iný dojem - dynamizujúci a energizujúci - má sýta ružová, blízka cyklámenovej. Tej kombinácia s bielou veľmi svedčí. Kuchyňa je tak plná života a môže podporiť vášeň, ktorú k vareniu niekto potrebuje.

Ružová bola kedysi farba pre chlapcov - a my vieme prečo!

Možno ružová kuchynská linka či ružové steny sú pre vás silnou šálkou kávy. V tom prípade možno experimenzovať s menšími prvkami, ktoré sa dajú ľahko vymeniť alebo skryť, keď sa nám ružová preje. Okrem hrncov a panvíc či menších kuchynských pomôcok, možno pôsobenie zjemňujúcej ružovej vyskúšať na záclonkách, prestieraniach alebo obrúskoch. Avšak pozor - niektoré odtiene ružovej môžu mať celkom opačný účinok. A nejde pritom len o intenzitu farby. Je pomerne známy experiment, keď sa väzenskí psychológovia snažili zmierniť napätie - dočkali sa však opačného efektu.


V 60. rokoch minulého storočia chcel vedec Alexander Schauss zistiť, ako účinkuje chromoterapia - čiže liečivé pôsobenie farbami. Urobil viacero pokusov a zistil, že určitý odtieň modrej a ružovej vplýva okrem iného na krvný tlak. Konkrétne tzv. Baker-Miller Pink údajne znižuje krvný tlak. (Odtieň bol pomenovaný podľa dvoch riaditeľoch nápravného zariadenia v Seattli.)

Bývanie a la plameniak: Pozrite si extravagantný dom, ktorý zvládnu len silné povahy!

Schauss sa rozhodol práve túto farbu aplikovať vo vybraných väzenských celách v nápravno-výchovnom zariadení pre mladistvých v San Bernardine v Kalifornii.Iné výskumy však ukázali, že priveľa ružovej a najmä po dlhší čas môže agresivitu a nepokoj naopak zvyšovať. Ak teda svojej ratolesti zariadite detskú izbu ako dokonalý Barbie domček, nečudujte sa, ak bude mať problém so zaspávaním.

Pozrite si galériu pod článkom - je plná ružových inšpirácií!

Autor: Nonka