Kuchynské lavice: 35 nápadov, ako si doma vytvoriť útulné hniezdo

Kuchyne | 30.06.2017

Kuchynské lavice nie sú len na jedenie. Okrem toho, že pod sedákom sa často skrýva úložný priestor, vytvárajú čosi dôležitejšie - atmosféru súdržnosti.

Lavica, na rozdiel od stoličky, na ktorej sedí „každý sám za seba", je v zásade zaujímavý fenomén. Pomáha vytvoriť dojem, že sme v tom spolu, na jednej lodi, že sedíme vedľa seba ako členovia súdržnej komunity. Možno aj preto kostoly nemajú individuálne stoličky, ale dlhé lavice. (Pravda, okrem celkom praktických dôvodov.)

Čierna kuchyňa v bielom byte: Zaujímavý nápad, ako upokojiť oči

Kuchynská lavica, často zalomená do písmena L, dojem súdržnosti ešte viac podporuje. Spája nás s jedlom, konverzačnou pohodou, ktorá by pri podávaní jedla mala vládnuť, a tak nečudo, že na kuchynských laviciach sedávame často, aj bez príboru v ruke.


Kuchynské lavice môžu mať vysoké čalúnené chrbáty ako francúzske bistrá, alebo môžu stáť uprostred kuchyne, s ochranou do pol pása, ako typické americké dinery. Tak či onak, v kuchyni môžu vyriešiť viac problémov naraz: nedostatok úložných priestorov, aj otázku kultivovaného jedenia.

Najkrajšie jedálne roku 2016: Ktorú by ste si vybrali vy?

Aj v malom rožkuKuchynská lavica pritom nemusí byť len hotová veľká zostava. Môže predstavovať len malý útulný kútik s okrúhlym stolíkom, presne ako v štýlovej kaviarni. Len malé stanovisko na vypitie rannej kávy alebo krátky oddych počas varenia.


V galérii pod článkom nájdete viac než 35 rôznych kuchynských lavíc: rovných aj zalomených, pri stene aj uprostred miestnosti, s okrúhlym či hranatým stolom. Nájdete si medzi nimi tú vašu „srdcovku"?

Autor: Nonka
Zdroj foto: Houzz

Focus Media

Video

Diskusia