Minikuchyňa: Malá plocha, veľký štýl

Kuchyne | 10.07.2017

Miniatúrne kuchyne, vlastne len kuchynské kúty, v ktorých stačí roztiahnuť ruky a dotknete sa protiľahlých stien, spravidla zariaďujeme hlavne prakticky. Dá sa to aj inak.

Vybrali sme ukážky veľmi malých kuchýň, ktoré majitelia zariadili nielen prakticky, ale hlavne štýlovo. Poradíme vám, ako na to!

Veľké nápady do malej kuchyne: Inšpirujte sa týmito šikovnými riešeniami!

Biela pomôže, ale nemusí byť
Samozrejme, najľahší spôsob, ako vyvolať ilúziu, že kuchynka vlastne nie je až taká malá, je vybrať si svetlé, ideálne NIE teplé farby. (Teplé odtiene sú síce útulné, ale tiež zmenšujú priestor.)Pri výbere bielej kuchynskej linky však treba byť opatrný, aby namiesto kuchynky nevzniklo sterilné medicínske laboratórium bez duše. Ak si vyberiete bielu linku a bielu pracovnú dosku, investujte aspoň do pár maličkostí z prírodných materiálov: dizajnovej dosky na krájanie, zbierky variech v peknom stojane.


Bezpečný stolík
Ak sa maličký kuchynský kút spája s mikrojedálňou, z hľadiska ergonómie priestoru je asi lepšie staviť na okrúhly stôl. Zníži sa tak riziko, že si v rýchlosti udriete boky. Ak ste predsa len zástancami „klasiky", čiže stola prirazeného k stene, obzrite sa po takom, ktorý sa dá rozložiť.


Malé kuchyne: Ako si v nich vyrobiť viac pracovnej plochy?

Dizajnový prvok - zástena
Okrem toho, že sú upratané jediným šmahom utierky, minikuchyne majú ešte jednu výhodu - pokiaľ ide o dizajnové prvky, môžete sa vyblázniť. Do malého priestoru totiž bude stačiť málo - a teda bez veľkých výdavkov. Kuchynskú linku je rozumné voliť neutrálnu, nenápadnú, aby linka nepripomínala viac kredenc než kuchynku. Zástena, to je však iná káva.Prirodzene, na navodenie väčšieho priestoru je vhodné napríklad zrkadlo namiesto zásteny. V tom prípade však odporúčame mať handričku z mikrovlákna vždy poruke.Nenáročnejšie na údržbu - no rovnako pôsobivé - sú napríklad odvážne obkladačky, mozaika alebo sklená zástena so zaujímavou tapetou.

Páči sa vám táto kuchyňa? Pozrite sa, ako vyzerá celá garsónka, v ktorej sa nachádza!

Viac inšpirácií na štýlové malé kuchyne nájdete v galérii pod článkom.

Autor: Nonka