Nová kuchynská mánia: Farmárske drezy! Porcelán a kameň dobýva aj slovenské kuchyne

Kuchyne | 12.07.2017

Kuchynský drez je v bývaní večná téma: ako ho vyčistiť, či treba jedno umývadlo alebo dve, aký veľký priestor na odkladanie riadu naozaj potrebujeme... A teraz pribudla ďalšia otázka: Chceli by ste aj vy porcelánový alebo kamenný „farmársky" drez?

Pôvodne sme ich videli hlavne v zahraničných časopisoch a aj tam najmä v „country" domoch. S popularitou vidieckeho, provensálskeho, sťaby historického štýlu sa však farmárske drezy dostali aj do slovenských - a neraz aj moderných kuchýň. Prečo? Pretože majú niekoľko výhod.

Farebné kuchynské drezy: Sú stále populárnejšie. Vyberiete si aj vy?

Stačí menší predklon
Samozrejme, najhlavnejším dôvodom, prečo si niekto vyberie tento typ drezu je jeho nezvyčajný vzhľad. Vzbudzuje dojem pokoja, osvedčenosti - a sme za to ochotní zaplatiť aj príslušnú cenu. Tento drez má však aj zopár praktických výhod. Napríklad tú, že drez doslova ukončuje kuchynskú linku - porcelán, keramika alebo kameň je viditeľný spredu, čo je zaujímavé nielen pre oči, ale aj pohodlnejšie pri umývaní. Nemusíte sa tak nakláňať dopredu. (Tehuľky, ľudia s bruškom alebo väčším poprsím to zaručene ocenia!)

Pozrite si premenu kuchynského kúta s farmárskym drezom

Viac miesta vzadu
Zároveň, tým že je drez trochu predsunutý, vzniká za ním viac miesta na odkladanie čistiacich prostriedkov, kuchynského náradia, kvetov a podobne...

Najpopulárnejšie spôsoby, ako mať poriadok na kuchynskej linke

Väčšia hĺbka
Aj výrobcovia kalsických drezov z antikora alebo kompozitných materiálov ponúkajú drezy, ktoré sú hlboké ako menší bazén. Pri farmárskych drezoch sa to berie automaticky. Neraz vidíme, že takýto kuchynský drez občas funguje ako vanička pre dieťa. Len aby potom neskončilo v krnci namiesto kurčaťa!!


Ľahká údržba
Možnou výhodou farmárskeho drezu - predovšetkým, ak je vyrobený z porcelánu - je, že sa ľahko udržiava. Možno naň použiť tie isté prípravky ako na sanitu v kúpeľni. Na rozdiel od antikora (nerezu) nevidno na ňom uschnuté kvapky a nie je ani taký citlivý na agresívnejšie čistiace prostriedky ako silgranit.

Premena kuchyne s farmárskym drezom: Rafinované rozdelenie interiéru nás zaujalo

Nevýhoda? Hmotnosť
Farmárske drezy sú krásne a praktické, ale ak uvažujete nad kúpou treba brať do úvahy ich hmotnosť. Tú totiž budete zohľadňovať nielen pri prevoze, ale predovšetkým pri konštrukcii kuchynskej linky. Tá by mala byť na danú záťaž prispôsobená.

Oveľa viac peknýchobrázkov farmárskych drezov nájdete v galérii pod článkom.

Autor: Nonka