Premena kuchyne: Toto nebol lacný špás! Stálo to za to?

Kuchyne | 13.07.2017

Renovácia kuchyne niekedy vyjde drahšie, než keby si človek zariaďoval novú. Toto je jeden z tých prípadov. Ako sa vám pozdáva výsledok?

Prečo renovovať starú kuchyňu, ktorá vyzerá akoby bola nie po babičke, ale minimálne po veľmi chudobnej prababičke? Pretože sa nachádza v dobrej štvrti, v starom byte, ktorý má stropy vysoké až po nebesia, naozajstné drevené podlahy, na ktoré by si človek s láskou ľahol a nechal sa liečiť drevom a hlavne - pretože s trochou predstavivosti a pracovitými rukami jeden pohne horou.

Nová kuchynská mánia: Farmárske drezy! Očarili už aj vás?

Renovácia tejto kuchyne nenechala kameň na kameni. Ehm, presnejšie nenechala laminát na preglejke. Pretože stará kuchynská linka nebola nič moc ani v čase, keď si ju majitelia kúpili. Nad linkou svietil lacný neón, záclonka z polyesteru viac útulnosti uberala než pridávala. Táto kuchyňa nemala hlavu ani pätu. Za hriech by stál akurát masívny plynový sporák s horákmi, na ktorých by sa dala vybaviť zabíjačka.


V rámci celkovej rekonštrukcie bytu sa majitelia rozhodli pre kompletnú renováciu kuchyne. A uznajme, rozhodne sa pleskli po vrecku. Renováciu poňali ako životnú investíciu, pretože túto kuchyňu, tú si užijú ešte vnúčatá - a bez jedinej zmeny!

Výhľad z kuchynského okna: Pri varení nepozerajte do steny

Prečo je to viac než isté? Pretože materiály použité v kuchyni sú takpovediac večné. Nová kuchynská linka z masívneho dreva stála pravdepodobne niekoľko rodinných dovoleniek. Navyše, vrchné skrinky kuchynskej linky sú predĺžené až po náramne vysoký strop - čiže výdavok navyše.


Pracovná plocha je z mramoru - našťastie, nie veľmi hrubého. Zástena kuchynskej linky (ktorá, mimochodom, siaha až po strop!) je z mramorových dlaždičiek. Vytvoriť ju bolo pre obkladača niečo podobné ako pre Michalangela vymaľovať Sixtínsku kaplnku. /Po nekonečných hodinách práce s mimoriadnym dôrazom na presnosť pravdepodobne odišiel do zaslúženého dôchodku!

Najpopulárnejšie spôsoby, ako si zorganizovať kuchyňu: Takto v nej bude vždy poriadok!

Samotná kuchynská linka je neutrálna. Nie biela, pretože tá by vo vysokom priestore nevyzerala útulne - ale jemne sivá. Celkový dojem otepľujú mosadzné úchytky a mosadzná vodovodná batéria. Tá je momentálnym módnym hitom.


Táto kuchyňa však nemá byť príležitosťou vychvaľovať sa. Každý z nás - aj majitelia celkom maličkých kuchýň - si z nej totiž môžu vziať inšpiráciu. Napríklad inšpirovať sa praktickým uvažovaním: Ak svoje bývanie pokladáte za dočasné, niet dôvodu, prečo sa kuchyňou zadĺžiť. Ak však svoju domácnosť pokladáte za „s veľkou pravdepodobnosťou konečnú štáciu" - na kuchyni nešetrite. Je to miesto, kde budete tvoriť radosť pre celú rodinu. Napokon, láska ide cez žalúdok.

35 nápadov na kuchynské lavice, ktoré premenia kuchyňu na útulné miestečko

Alebo poučenie: Ak investujete do kuchynského nábytku, nevŕšte si výdavky zvytočnosťami. Všimli ste si, že v tejto kuchyni nie je veľa dekoračných drobností? Prírodné materiály sú totiž krásne samé o sebe - netreba ich dopĺňať plastovými potešeniami!

Tak čo, stála táto renovácia za to?
Viac záberov nájdete v galérii pod článokm.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Apartment Therapy