V kuchyni nie je jedno, či ste pravák alebo ľavák

Kuchyne | 17.07.2017

Kuchyňa je miestnosť, na ktorej zariadení si treba dať záležať. Veď väčšinou ju máme na celý život. Jej realizácii predchádza pár „bezsenných" nocí, listovanie v katalógoch, návštevy kuchynských štúdií. Nejde len o to, aby bola pekná, v prvom rade musí byť funkčná.

Centimetre rozhodujú
Predstava o vzhľade linky je jedna vec a druhá sú priestorové možnosti. Presné zameranie je pre pohodlnú prácu zásadné. Dôležité je správne usporiadanie jednotlivých zón. Oplatí sa dodržať ergonomické pravidlá, ktoré sa týkajú výšky jednotlivých zón vzhľadom k výške postavy a nie je jedno ani to, či v kuchyni bude variť pravák alebo ľavák.

Nová kuchynská mánia: Farmárske drezy už nadchýnajú aj slovenských zákazníkov

Pre praváka zľava, pre ľaváka naopak
Najviac úrazov sa v domácnosti odohrá v kuchyni. Dôvodom je často nepozornosť, nešikovnosť a tiež nevhodné usporiadanie kuchyne. Pre praváka by zóny mali byť zoradené v poradí zľava skladovacia zóna, umývacie centrum, varná zóna. No pre ľaváka musia byť zóny zoradené opačne.


Kompromisy

Najväčším orieškom je naplánovať kuchyňu, ak sa v nej pri varení strieda pravák s ľavákom. Praktickým riešením je umiestniť do kuchyne varný ostrov, osadiť druhý kuchynský drez a pracovnú zóna situovať naľavo aj napravo od varnej. Namiesto linky s otváracími dvierkami sú pre ľavorukých praktickejšie zásuvky. Horné skrinky môžu mať dvierka otvárané nahor, prípadne ich skombinujte s otvorenými policami.

Premena kuchyne ženskou ruko: Do renovácie zapojila ešte aj starých rodičov!

Pomôcky pre ľaváka
Ľavákov je v populácii len 10 % a často sa zdá, akoby sa na nich zabúdalo. Doslova žijú v pravicovom svete. Väčšina kuchynských pomôcok a spotrebičov je uspôsobená pre pravákov. Našťastie chladničky majú reverzibilné dvere, ich pánty sa dajú prehodiť, aby sa otvárali čo najpriaznivejšie pre používateľa. S nožom či škrabkou pre praváka sa však ľavák môže ľahko poraniť. Našťastie v špecializovaných obchodoch ponúkajú i „ľavoruké" verzie, napríklad škrabku na zemiaky, obracačku, vývrtku či otvárač na konzervy.


Správny drez
Rozdiely medzi pravákom a ľavákom sa prejavia i pri umývaní riadu. Ľavák má kopu špinavého riadu na pravej strane a po umytí ho ukladá naľavo. Pre neho je vhodný drez, ktorý má odkvapkávaciu plochu vľavo. A obsluhovanie umývačky je pre neho pohodlnejšie, ak sa nachádza na ľavej strane od umývadla. V kuchyni, kde sa strieda pravák s ľavákom je kompromisom drez bez odkvapkávacej plochy, prípadne prídavný drez.

Autor: Radomír