Vychytávka do otvorenej kuchyne: Odsávač pár, ktorý vôbec nevidno!

Kuchyne | 10.08.2017

Kuchyne v otvorenom priestore sú náročnejšie na čistý dizajn a atraktívne spotrebiče. Bez kvalitného digestora, ktorý sa postará o svieži vzduch sa nezaobídete. Ideálny je taký, ktorý funguje spoľahlivo a ničím neprezrádza svoju prítomnosť.

Neviditeľný pomocník
Digestor so spodným odsávaním sa vynikajúco hodí do otvoreného konceptu kuchyne alebo kuchyne s ostrovčekom. Spodné odsávanie je oveľa účinnejšie a energeticky menej náročné než pri tradičných typoch. Otvára možnosti priestorovému umiestneniu varného panela, ktorý môže byť priamo pod oknom. Kuchyňa s ním pôsobí menej technicky a môže mať menej pracovný vzhľad.

6 rád, na čo si dať pozor pri výbere pracovnej dosky v kuchyni

Tichý a úsporný
Digestor so spodným odsávaním má minimalistický rozmery, takže ho stačí zapustiť do pracovnej dosky čo najbližšie k varnej doske. Môže však byť však priamo súčasťou veľkoplošnej indukčnej dosky. Výhodou samostatnej verzie je, že môžete kombinovať rôzne typy varných dosiek i atypického tvaru. Digestor pri varení neprekáža pri manipulácii s hrncami. Napriek silnému výkonu má tichý chod. Kuchynské výpary okamžite zmiznú v jeho útrobách.


Dokonale čistý vzduch

Digestor môže odvádzať pary mimo interiér alebo obsahovať filtre na recirkuláciu vzduchu. Okrem uhlíkového filtra sa používajú plazmové filtre, ktoré sú vhodné do nízkoenergetických a pasívnych domov. Digestor obsahuje 12-vrstvový kovový tukový filter, ktorý netreba počas jeho životnosti vymieňať. Tvar digestora môže byť kruhový alebo obdĺžnikový. Výkon sa reguluje dotykovo na štyri stupne. Inteligentné modely dokážu dokonca „komunikovať" s varnou doskou a sami si upraviť intenzitu odsávania.

Úzke medzery v kuchyni: Využite ich naplno vďaka týmto riešeniam

Výsuvný digestor
K utajeným typom patri tiež výsuvný digestor. Je určený na priame vstavanie do kuchynskej linky a mimo prevádzky o ňom ani netušíte. Digestor sa vysunie až po stlačení tlačidla. Môže mať šírku až 90 cm, takže o jeho účinnosti nemusíte pohybovať. A je sa veru na čo pozerať. Elegantný dizajn sa nesie väčšinou v kombinácii skla a nerezu. Samozrejmosťou je LED osvetlenie, ktoré prispieva ku komfortnému používaniu.


Priamo v strope

Rovnako však môžete siahnuť po „stropnom" digestore, ktorý funguje na princípe štrbinového odsávania. Digestor môže mať naozaj veľkorysú šírku - až 120 cm a vďaka pridanému osvetleniu ho môžete využiť aj ako doplnkové svietidlo. Je určený na zabudovanie do sadrokartónového podhľadu. Charakterizujú ho čisté línie, tichý chod a vysoký výkon. Ovláda sa na diaľkové ovládanie a funguje v recirkulačnom i odťahovom režime.

Autor: Radomír