Kuchynské nápady do budúcnosti: Výťahový drez a sprcha

Kuchyne | 11.08.2017

V oblasti kuchynského a kúpeľňového dizajnu je stále čo vylepšovať. Nielen, čo sa týka vzhľadu, ale najmä úspory vody. Ak máte radi nezvyčajné a užitočné inovácie, budete nadšení z výťahového drezu a sprchy.

Tri v jednom
Nezvyčajný drez Lifting sink navrhli japonskí dizajnéri Chengyong Li, Lei Yang, Sian Lin a Peishan He v rámci medzinárodnej súťaže. Pod záštitou firmy Hangsrohe ju zorganizovala spoločnosť iF a pre rok 2017 sa niesla v znamení „inovatívneho využitia vody v kuchyni budúcnosti". V obrovskej konkurencii porotu zaujal nápad výťahového drezu a mladí dizajnéri získali cenu Design Talent Award.

Prečítajte si: 6 rád, na čo sa zamerať pri výbere kuchynskej dosky

Šetrí vodu a miesto
Výťahový drez má atraktívny vzhľad, ale dôležitý je predovšetkým jeho šetrný prístup k spotrebe vody. Hoci ide len o koncept, určite by sa uplatnil v malých kuchyniach. Drez získa veľkosť, akú potrebujete jednoduchým stlačením tlačidla. V zatvorenom stave splynie s pracovnou plochou a jeho prítomnosť prezradí iba odtokový otvor.
Drez má nadčasový dizajn - jednoduchý štvorec tvar dokonale ladí s tvarom varnej dosky. Nerezová oceľ sa ľahko udržiava a spĺňa hygienické požiadavky.


Ako funguje?

Drez dokáže zmeniť veľkosť vďaka trom do seba vloženým nádobám. Na ovládacom paneli si stačí vybrať veľkosť - S, M alebo L.
Najmenšia nádoba má objem 2,5 litra, čo je stačí na bežné umytie zeleniny pri príprave pokrmov. Stredná veľkosť s objemom 4,8 l sa uplatní pri pohodlnom ručnom umývaní riadu.
Plne vysunutý drez má objem až 8,8 l. Drez takto pomáha znížiť spotrebu vody v kuchyni.

7 tipov, ako môžete zmeniť kuchyňu za jediný deň

Umývadlo a sprcha v jednom
Zaujímavým nápadom je tiež kombinované výťahové umývadlo a sprcha s jednoduchým názvom Lift. Jeho autorkou je poľská dizajnérka Marta Szymkowiaková, ktorá ho predviedla na medzinárodnej dizajnovej súťaži v roku 2013, ktorú zorganizovala spoločnosť Roca.
Opäť riešenie vhodné do malého priestoru. Multifunkčné zariadenie s nastaviteľnou výškou poteší rodiny s deťmi alebo so zdravotne znevýhodnenými ľuďmi.


Má niekoľko „poschodí"

Výška „stĺpa" je 210 cm, takže sa bez problémov zmestí do klasického bytu. Flexibilné vodovodné potrubie a zdvíhací mechanizmus sú ukryté za nerezovou lištou. Nádoba má štvorcový rozmer 60 x 60 cm a jednoduchý tvar.
Jedinou netypickou vecou sú dve vodovodné batérie. Prvá sa nachádza nad umývadlom a druhá pod ním - tá slúži ako sprchová hlavica. Umývadlová batéria má ovládanie priamo na umývadle, tlačidlá na ovládanie sprchy sa nachádzajú na vodiacej lište.

Autor: Radomír