Kuchynská linka: Sú hore lepšie skrinky, police alebo nič?

Kuchyne | 31.05.2018

Klasické kuchynské linky majú skrinky hore aj dole. Táto diktatúra sa však skončila - zmenil sa totiž životný štýl.

Skrinky, ale odľahčené
Tradičná kuchynská linka so skrinkami a plnými dvierkami už nie je najčastejšia voľba. Dôvodov môže byť viac - jednak sú kuchyne menšie - a takáto linka v malom priestore pôsobí masívne. Hoci takáto linka je praktická - všetko potrebné sa dá „upratať" zavretím dvierok. Má aj nevýhodu - nemáme taký dobrý prehľad o tom, čo v kuchyni vlastne máme (a čo treba dokúpiť).

Prečítajte si: Vrchné skrinky alebo otvorené police? V kuchyni je aj tretia možnosť - babičky ju poznajú!

Jedným z možných riešení preto bývajú dvierka so sklenenou výplňou alebo - inšpirácia z dávnych čias - dvierka, ktoré majú namiesto skla drôtenú výplň.


Takéto skrinky pôsobia vzdušnejšie a najmä odľahčene. Samozrejme, ich nevýhodou je napríklad to, že na policiach treba častejšie utierať prach a udržiavať dokonalý poriadok a systém, aby kuchyňa nevyzerala chaoticky.

Pozrite si aj: Otvorené police v kuchyni - lepší nápad, než si možno myslíte!

Police nie pre každého
Ďalším riešením sú otvorené police. Ich výhodou je okrem nižších nákladov aj lepšia prehľadnosť. Zasa za cenu častejšieho upratovania.Výhodou však je, že domáci majú naozaj perfektný prehľad o potravinách, kuchynských prísadách a riade.


Alebo vôbec nič?
Zmena životného štýlu v nejednej domácnosti sa prejavuje úplnou novinkou - holými stenami v kuchyni. Nie každý varí tak často ako sa to robilo kedysi. V domácnostiach sa zriedkavejšie zavára, menej sa varia džemy a hustá sieť obchodov s predĺženými otváracími hodinami nás učí aj to, že netreba mať doma také veľké zásoby, aké možno mali naše babičky. Tak načo znytočné úložné priestory? Načo hromadenie množstva vecí?

Inšpirujte sa: 10+ organizačných nápadov ideálnych do kuchyne

Kuchynské linky, ktoré majú len spodné skrinky a police a vrchná časť kuchyne je vskutku minimalistická, tak nevidno len v dizajnových časopisoch. Umenie striedmosti však nie je pre každého. Schopnosť nehromadiť sa treba naučiť - a jeto pomalý a dlhodobý proces.


Nazrite do galérie pod článkom - našli by ste v nej kuchyňu podľa vášho gusta?

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia