Nebojte sa sedačky v kuchyni: presvedčte sa, že sa hodí aj do malých kuchýň

Kuchyne | 16.10.2018

Nad sedačkou v kuchyni ani nepremýšľame, pretože sa nám hneď spustí v hlave alarm - však nemám na ňu miesto! Ale sedačka v kuchyni je praktická v mnohých ohľadoch a my vám to práve dokážeme.

Dnes už totiž kuchyňa nie je len miestom prípravy a konzumácie jedla, ale je aj spoločenský priestor, v ktorom sa stretáva a komunikuje rodina. Sedačka v kuchyni zvýši pohodlie i možnosti jej využitia. Môžete na nej sedieť počas stolovania, využiť ju ako doplnkový úložný priestor alebo si na nej príležitostne pospať.

Prečítajte si aj: Vyčarujte si vďaka zrkadlu viac metrov štvorcových 

Iná ako v obývacej izbe

Na rozdiel od „obývačkovej" sedačky by nemala byť priveľmi honosná a reprezentatívna a už vôbec nie mohutná. V každom prípade však musí byť kvalitná a pohodlná. Dôležité je, aby ste sa v nej mohli oprieť a vedeli z nej bez námahy vstať. Záleží na vás, či si vyberiete čalúnený typ, alebo sedačku viac v štýle lavice. Vhodná je napríklad sedačka na vysokých nohách, pod ktorou sa lepšie upratuje.

 

Môže byť aj rohová

Sedačka poslúži pri stolovaní, pretože ponúka viac miesta ako jednotlivé stoličky. Veľkosť sedačky záleží od priestorových možností kuchyne. Vo veľkej kuchyni môže byť pokojne i rohová. V otvorenej kuchyni poslúži na funkčné i optické predelenie. Sedačka v kuchyni je priam nevyhnutnosťou, ak v byte nie je dostatok miesta na lôžka pre všetkých členov rodiny.

Prečítajte si aj: Takto oživíte predsieň a chodbu. A vraj zbytočné miestnosti! 

Materiál

Pri výbere je namieste zamyslieť sa nad materiálom. Čalúnené sedačky sú pohodlnejšie a dajú sa farebne zladiť s ostatným zariadením. V kuchyni sa však manipuluje s rôzynmi druhmi potravín, ktoré pre ňu predstavujú veľkú hrozbu. Pri výbere typu látky sa preto zamerajte na úpravu voči škvrnám. V každom prípade hľadajte sedačku so snímateľným poťahom, ktorý môžete vyprať. Ak máte malé deti, radšej voľte iné materiály, napríklad kožu, textilnú kožu alebo ratan.

 

Kam s ňou?

Sedačku umiestnite čo najďalej od pracovnej plochy a varnej dosky. Možností, kam s ňou, je viac. Hlavné slovo má dispozícia miestnosti. Do malej kuchyne patrí malá sedačka. Len tak môžete využívať jej benefity bez toho, aby zavadzala. Veľmi pekne vyzerá so stolíkom pod oknom. Takéto „sedenie v okne" je atraktívne aj kvôli peknému výhľadu. Vo veľkej kuchyni môže byť sedačka uprostred. Ak má kuchyská linka líniové usporiadanie, môžete ju situovať oproti.

Čo vám budeme hovoriť, musíte to vidieť na vlastné oči TU!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia