Podlaha v kúpeľni: ktorá je tá naj?

Kúpeľne | 28.09.2010

Aká podlaha by sa tak mohla hodiť do kúpeľne? Dlaždice, drevo, laminát? Alebo niečo iné? Poďme sa na to pozrieť.

Hodí sa takmer všetko
Je to tak. Už dávno totiž neletia iba klasické dlaždice. V prvom rade záleží na tom, aký štýl chcete vo svojej kúpeľni mať a od toho sa bude odvíjať všetko jej vybavenie vrátane podlahy. Prirodzene má do toho čo povedať aj suma, ktorú ste za podlahu ochotní zaplatiť.

Keramická dlažba
Klasická keramická dlažba je zrejme ako materiál do kúpeľne najvhodnejší. Vyrába sa v mnohých odtieňoch, veľkostiach i prevedeniach a môžeme ju ľubovoľne kombinovať. Môžeme nechať vyniknúť škáry v kontrastným odtieňoch, alebo ich naopak čo najviac skryť a môžeme ju dokonca kombinovať aj s inými materiálmi, ako je napríklad drevo.

Pre pokládku podlahového vykurovania je taktiež najlepšia, pretože veľmi dobre vedie teplo.

Jej hlavnou nevýhodou je však jej chladný povrch, ktorý je na bosé nohy nepríjemný a tiež údržba škár, ktorá sa pri použití bieleho odtieňa musí vykonávať relatívne často.
 
Korková podlaha
Korok je až trikrát lacnejší ako drevo, je mäkší a na dotyk príjemnejší. Pri inštalácii takejto podlahy do kúpeľne musíme dbať na zvýšenú opatrnosť pri tesnení škár a osadzovanie koncových líšt, aby nám dovnútra nezatekala voda. Povrch sa ošetruje polyuretánom, ktorý zabezpečí jednoduchú údržbu a odolnosť. Tento náter je vhodné raz do roka opakovať, aby sme zabezpečili dobrú odolnosť voči vode.
 
Laminátová podlaha
Ani laminátu sa v kúpeľni nemusíme báť. Nutnosťou je však zakúpiť druh, ktoré je pre kúpeľne určené. Oproti bežnému laminátu totiž musí byť hrubší a teda aj odolnejší. Na laminátovej podlahe sa nám šetriť rozhodne neoplatí, pretože lacnejšie kusy mávajú menej kvalitný melamín, čo je vrchná ochranná vrstva, a dokonca aj inú hustotu nosnej HDF dosky a sú tak ďaleko menej odolné.
 
Linoleum
Linoleum je do kúpeľne ďaleko vhodnejšie ako laminát, pretože jeho povrch je jednoliaty.  Linoleum je 100 percentný prírodný materiál, niekedy tiež nazývaný marmoleum a rozhodne si ho nemýľme s podlahou z PVC, ktorej s obľubou hovoríme „lino“.

Predáva sa v zrolovaných baleniach, ale aj po kusoch, ktoré imitujú dlaždice. Vyrába sa aj variant na HDF doske, ktorá sa montuje ako plávajúca podlaha. Je možné ho zakúpiť v mnohých odtieňoch, v imitácii dreva aj kameňa.

Drevená podlaha
Drevo, napriek mnohým pochybnostiam a jeho odolnosti vo vlhkom prostredí, sa hodí nielen na podlahu, ale napríklad aj ako materiál kúpeľňového zariadenia. Ak sa pre túto variantu rozhodnete, mali by ste počítať s väčšími nákladmi, než treba na inštaláciu dlažby, a to dokonca niekoľkonásobne. 

Drevená podlaha v kúpeľni je predsa len vystavená extrémnym podmienkam a mala by na to byť prispôsobená. Jej kvalita a trvanlivosť je daná nielen materiálom, ale aj jeho ošetrením a pokládkou.

Jednotlivé dosky musia k sebe tesne priliehať a konečná povrchová úprava musí byť odolná voči vode, je preto lepšie si na jej pokladanie najať špecializovanú firmu alebo si nechať poradiť od odborníka.

Autor: Tom