Drevená kúpeľňa

Kúpeľne | 14.10.2010

Ak si myslíte, že sa drevo do kúpeľne nehodí, ste na omyle. V podstate každá časť kúpeľne môže byť drevená. Presvedčíme vás o tom.

Drevo je klasický prírodný materiál, ktorý sa hodí prakticky ku všetkému. Môže pôsobiť veľmi tradičným dojmom, no rovnako aj dojmom supermoderným. Jedná sa vlastne tak trochu o návrat do minulosti a o snahu inak studenú a strohú kúpeľňu spríjemniť. Drevo totiž navodzuje dojem tepla a útulnosti. Do kúpeľne ho môžeme vpustiť prostredníctva podlahy alebo obkladu stien, ako aj zariadením alebo mnohými doplnkami.

Steny a podlaha
Aj keď sa nám to zdá zvláštne, nie je dôvod brániť sa drevenej podlahe alebo drevenému obkladu stien v kúpeľni. Špeciálna úprava a rovnako použitie správneho druhu dreva totiž eliminuje nepríjemné účinky vlhkosti. Napríklad taký exotický teak sa predtým používal na stavbu lodí a vodu znáša viac než dobre.

Obyčajné drevo sa zase pomocou špeciálneho zahriatia a impregnácie zmení na nepoznanie, samozrejme len jeho vlastnosti. Dnes je tiež možné zhotoviť podlahu z korku alebo prírodného linolea.

Napriek tomu drevo nie je materiál, ktorý by bol schopný znášať vlhkosť trvalo - ak teda máme kúpeľňu veľmi zle odvetranú a takmer celú dobu je v nej vlhkosť nad 50 percent, mali by sme radšej uvažovať o materiáli inom. Drevo tiež vyžaduje starostlivosť - podľa intenzity používania by sme mali podlahu asi tak raz za rok natrieť ochranným olejom.
 
Vaňa a umývadlo
Prečo nie? Vaňa, sprchovací kút, či umývadlo sa dnes dajú kúpiť drevené. Opäť je to tak trochu návrat k minulosti, najmä ak si spomenieme na drevené kade stužené železnými obručami. Vďaka týmto zaujímavým predmetom môžeme z kúpeľne vyčarovať veľmi netradičné a zaujímavé miesto k odpočinku, ktorým sa budeme môcť pred návštevami chváliť.

Drevené zariaďovacie predmety sú tiež náročné na údržbu, pretože sa musia ošetrovať len špeciálnymi prostriedkami. V tomto prípade však budú hrať veľkú rolu obstarávacie náklady, ktoré rozhodne nie sú malé. 

Ide to aj okľukou
Ak by sme chceli nový vzhľad kúpeľne spríjemniť prítomnosťou dreva a pritom sa ho bojíme použiť, výrobcovia dlažby pre nás majú riešenie. Ponúkajú totiž dlaždice, ktoré veľmi presvedčivo imitujú drevené podlahy. Ich vzhľad podčiarkuje aj ich rozmer, ktorý je podobný veľkosti parkiet. Vďaka širokej škále farieb si môžeme zvoliť aj svoj druh dreva. Kúpeľňa tak bude pôsobiť naozaj vkusne a elegantne.

Autor: Samara

Focus Media

Video

Diskusia