Slnečná kúpeľňa

Kúpeľne | 20.10.2010

Premýšľate, akú farbu si dať do kúpeľne? A čo tak do nej vpustiť trochu slniečka prostredníctvom žltej farby?

Farby a priestor
Farba dokáže potlačiť alebo vyzdvihnúť výraz interiéru a opticky pracovať s priestorom.  Tmavé farby celý priestor opticky zmenšujú, svetlé na druhú stranu dodávajú pocit väčšej voľnosti. Jednotná farebnosť upokojí členitý priestor s mnohými detailmi. Naopak strohý interiér potrebuje oživenie sviežimi farbami.

Prečo žltá?
Žltá farba je veselá, slnečná a regenerujúca. Vzbudzuje dôveru a podnecuje nápady. Možno ani neviete, že žltá patrí medzi prvé farby, ktorú rozoznávajú novorodenci. Prináša svetlo a život. 

Ak by sme mali byť trochu poetickí, tak žltá je ako slnko žiariace na letnej oblohe - prináša teplo a radosť do nášho života a povznáša ducha. Aj naši predkovia ju mali veľmi radi, pretože pre nich symbolizovala príchod jari. Žltá znamená aj nádej. Preto počas vojny nosili ženy žlté stuhy ako znamenie nádeje pre ich mužov na fronte.

Žltá v kúpeľni
Žltá osvetľuje tmavé miestnosti orientované na sever a ako sme si už povedali, malé miestnosti opticky zväčšuje. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa hodí do kúpeľne. Okrem toho, svetlo žltá farba použitá v kúpeľni vám hneď ráno dodá do tela aj duše poriadny impulz do nového dňa. 

Nebojte sa v kúpeľni použiť aj jasnejší odtieň. Veľmi dobre pôsobí v kombinácií s modrou farbou, dostáva tak jemne rustikálny nádych.

Elegantne a štýlovo pôsobí žltá v kúpeľni zariadenej v retro štýle s doplnkami ako zn päťdesiatych rokov. Klasický vzhľad dodá vašej kúpeľni aj žltá skombinovaná s bielym stropom.

Nekombinujte ju s čiernou
Žltú farbu môžeme kombinovať takmer s každou farbou a nič tým nepokazíme. Jedna farba však na to nie je príliš vhodná. Konkrétne ide o farbu čiernu. S ňou by ste žltú nemali kombinovať v žiadnej miestnosti, pretože sa to netýka len kúpeľne, ale celého interiéru.

Táto kombinácia totiž v ľuďoch vyvoláva pocit ohrozenia a nebezpečenstva. Ktovie, možno je to spôsobené naším podvedomým strachom zo sršňou a ôs, ktoré majú práve takéto zafarbenie.

Ako vidíte, žltej sa ani v kúpeľni nemusíte vôbec báť, veď práve táto farba vám pri každodennej očiste prinesie pohodu, relax a energiu.

Autor: Lena

Focus Media

Video

Diskusia