Hodia sa rastliny do kúpeľne?

Kúpeľne | 22.10.2010

Kúpeľňa, najmä vďaka svojej vlhkosti, sa nezdá byť práve tým najvhodnejším miestom pre pestovanie izbových rastlín. No je to len na prvý pohľad. Rastliny sa totiž do kúpeľne naozaj hodia.

Kúpeľňa imituje prales
Je to v podstate tak – v kúpeľni je teplo a vlhko podobne ako v tropických dažďových pralesoch. A to sú presne tie podmienky, aké majú rady tropické rastliny, ako sú paprade, lianovité druhy alebo niektoré pestrofarebné tropické kvety.

Bez svetla to nejde
To je základná podmienka. Ideálne prostredie pre rastlinu je vytvorené v kúpeľni až vtedy, keď je tam dostatok svetla. Ak teda v kúpeľni nemáte okno, cez ktoré by svetlo do miestnosti prúdilo, na pestovanie rastlín v tomto priestore radšej zabudnite. Zbytočne by ste tak rastlinku trápili a nič by ste z nej nemali.

Paprade
Z hľadiska teploty, svetla i vlhkosti sa do kúpeľne skvele hodia najrôznejšie paprade. Napríklad taká nefrolepka vznešená, ktorá pochádza z tropických oblastí. V spodnej časti listu má malé hnedé bodky - výtrusy. Nefrolepka miluje vlhkosť vzduchu 50 až 55 percent a rosenie.

Je to veľmi nenáročná a odolná rastlina, takže nebude vyžadovať ani osobitnú starostlivosť.  Dôležité je intenzívne polievanie odstátou vodou neobsahujúcou vápno do misky pod kvetináčom. Pôda musí byť stále vlhká. Čo sa svetla týka, tak platí, že čím svetlejšia kúpeľňa , tým pre rastlinu lepšie, avšak nevystavujeme ju priamemu slnečnému žiareniu. Úplne ideálne je ľahký polotieň. 

Z papradí je u nás veľmi obľúbený aj slezinník. V interiéroch sa najčastejšie využíva slezinník hniezdový, ktorý má veľké celistvé listy a slezinník dvojtvarý s členitými listami. 
V kúpeľni sa bude dobre vynímať aj Platycerium čiže parožnatka. Je to vzhľadovo veľmi zvláštna papraď, ktorej listy pripomínajú parožie losa.

Šachor
Šachor je celosvetovo rozšírená rastlina a v rámci tohto mena existuje cez štyristo druhov. Pripomína trávu a má tuhé stonky s ružicou úzkych listov podobných roztvorenej kostre dáždnika. Rovnako ako paprade, aj šachor potrebuje dostatok svetla, ale neznesie priame žiarenie. 

Pretože rastlina pochádza z močiarov a brehov riek Madagaskaru, je potrebné ju často a intenzívne rosiť, najlepšie každý druhý deň. Šachor by mal v podstate neustále stáť vo vode.

Monstera
S monsterou sa v slovenských domácnostiach stretneme veľmi často. V tropických dažďových pralesoch rastie na stromoch ako liana. Tejto rastline s impozantnými kožovitými lesklými a perforovanými listami sa bude skvele dariť práve v kúpeľni, kde má ideálne podmienky pre svoj rast. 

Monstera nie je náročná na polievanie, nesmie síce úplne vyschnúť, ale neprelieva sa. Dôležité je však rosenie, o ktoré sa ale v kúpeľni nemusíme príliš starať. 

Autor: Blossom

Focus Media

Video

Diskusia