Kvalitné svetlo v krásnej kúpeľni

Kúpeľne | 19.04.2011

Mať krásnu kúpeľňu je nanič, pokiaľ v nej nič neuvidíme. A práve na to, aby sme vedeli, čo so svetlom v kúpeľni, slúži tento článok.

Je zbytočné mať supermodernú a najkrajšiu kúpeľňa na svete, kým nebude mať kvalitné a správne rozloženého osvetlenia. Držme sa jednej zásady: osvetlenie by malo byť natoľko v poriadku, aby sme napríklad počas umývania zubov nemuseli tápať v tme. No a to je vlastne všetko. Ba vlastne takmer všetko...

Dbajte na kúpeľňové podmienky
Kúpeľňa nie je klasická miestnosť s normálnymi podmienkami. Kvôli zvýšenej vlhkosti potrebuje úplne iné parametre osvetlenia ako ostatné miestnosti. Svietidlá preto musia mať najmä dostatočné a kvalitné krytie.

Kúpeľňa sa vzhľadom na vzdialenosť k vode rozdeľuje na niekoľko zón. Ochranné krytie svietidiel sa označuje písmenkami IP a majú hodnoty od 41 do 66. Čiže čím bližšie k vode, tým vyššie číslo. Napríklad v sprchovom kúte by ste mali mať svietidlo označené IP 66.

Dobre rozmiestniť svetlo v kúpeľni je umenie
Vlastnosti svetla v kúpeľni, ako ja napríklad jeho intenzita, závisia predovšetkým od materiálu a jeho farieb, dizajnu a rozmerov kúpeľne. Inak totiž na svetlo reagujú svetlé povrchy, inak zasa napríklad tmavé dlaždice či obklady.

Do kúpeľne by sme si však v zásade mali vyberať jednoduché párové osvetlenie. Prvé ako celkové osvetlenie miestnosti a druhé ako svetlo pri zrkadle nad umývadlom.

Praktické osvetlenie tváre by malo byť z troch strán, pokiaľ to nie je možné, tak aspoň z dvoch, aby sa na tvári nevytvárali tiene.

Pokiaľ ide o celkové osvetlenie v kúpeľni, vhodná môže byť trebárs aj sústava vstavaných svetiel v strope. Zlým riešením nie sú ani takzvané podstropné nástenné svetelné rímsy v kombinácií s vhodne rozmiestnenými lampičkami.

Nemalo by byť príliš silné
Veľmi zaujímavou alternatívou môžu byť rôzne závesné alebo tyčové systémy. V zásade ide o to, že odborníci odporúčajú radšej použiť viacero slabších svietidiel, ako jedno veľmi silné. Preto by ste svetlo v kúpeľni rozhodne nemali riešiť jedným silným centrálnym svetlom, ale vhodne umiestnenými viacerými svietidlami, z ktorých každé bude mať svoje opodstatnenie a potrebnú intenzitu.

Aké má teda byť?
Pokiaľ možno, čo najlepšie. A toto slovo najlepšie by v sebe malo zahŕňať bezpečnosť a súhru jednotlivých svetiel. No pri ich zaobstarávaní majme na pamäti jedno: svetlo, a je vlastne jedno, či ide o kúpeľňa alebo inú miestnosť, by nám malo pomáhať a nie nás otravovať.

Autor: Natália

Focus Media

Video

Diskusia