Saunujte sa doma!

Kúpeľne | 24.04.2011

Prídete do práce, už na prvý pohľad je na vás vidieť, že prekypujete zdravím, sadnete si za svoj stôl a poviete: „Tak som sa včera dobre posaunoval!“ Kolegovia na vás pozrú s otázkou: „Ty chodíš do sauny?“ A vy s úsmevom odpoviete: „Veru nie, sauna prišla za mnou. Mám ju totiž doma!“

Možno si poviete, že zasa ideme písať o niečom, čo si normálne zarábajúci človek nikdy nemôže dovoliť. To však nie je pravda. Sauna je síce luxus, ale len v našich očiach. V podstate v mnohých krajinách, najmä severských, je to bežná súčasť každého domu. Prečo by teda nemohla byť súčasťou aj slovenských rodín?

Možno sa vám hodí minisauna
Minisauna je skvelý príklad toho, že žiť komfortne sa dá aj vy byte. Svojimi rozmermi, 1,3 krát 1,3 metra, nám totiž dovoľuje umiestniť ju takmer kamkoľvek. Jej cena sa na našom trhu pohybuje 1300 eur.

Majitelia rodinných domov majú samozrejme podstatne väčšie možnosti, čo sa týka výstavby sauny. Môžete ju vytvoriť buď v interiéri, a to buď vstavanú alebo samostatne stojacu, alebo si ju postavíte ako samostatný domček na záhrade alebo pri bazéne. Ceny takýchto sáun samozrejme závisí od toho, ako a čím si ju vybavíte.

Fínska, suchá, infra?
Pokiaľ ste sa rozhodli vytvoriť si saunu, treba si dôkladne premyslieť, aký typ by to mal byť. Možno by ste sa mali tiež poradiť s vaším lekárom, pretože sauna nie je pre každého, používať by ju nemali najmä alergici, kardiaci a astmatici.

Medzi najpopulárnejšie patrí fínska sauna, kde je zhruba tých 70 až 90 stupňov Celsia. Polievaním akumulačných kameňov dosiahneme vlhkosť vzduchu 35 percent.

Najteplejšie je v suchej saune, kde teplota presahuje 90 stupňov, vlhkosť tu však nepresiahne 10 percent. Veľkým trendom sú dnes sauny s bylinnými výparníkmi, kde sa dosiahne väčšia vlhkosť ako v suchej saune, pričom teplota sa pohybuje okolo 50 stupňov.

Pre športovcov a pre tých, ktorí neustále bojujú so svojou váhou, sú určené najmä infrasauny. Nielenže najlepšie umožňujú zahriať sa pred športovým výkonom, ale pomáhajú aj pri chrípke, celulitíde, nachladení, odbúravaní podkožného tuku a bolestiach kĺbov. Infrasauny majú viaceré výhody, sú menšie ako napríklad fínske sauny, teplota nie je príliš vysoká, len okolo 35 až 60 stupňov a navyše nemajú vysokú spotrebu elektriny. Na našom trhu ich môžete kúpiť zhruba od 1600 eur.

Dôležité sú aj doplnky


Ako je známe, po ohriatí nasleduje ochladenie. Z hľadiska šetrenia peňazí a priestoru je najrozumnejšie na tento účel použiť studenú sprchu. Pokiaľ však máte dosť priestoru, vhodné sú keramické bazéniky alebo drevené či laminátové kade. Maximálna teplota vody by mala byť 10 stupňov.

Ako zdroj tepla sa v súčasnosti drevo už príliš nevyužíva. Vhodnejší je elektrický ohrievač, no je pravda, že spotrebuje dosť elektrickej energie. Ďalšou alternatívou sú kachle na plyn alebo tekuté palivá, tie sa u nás však ktovieako nepoužívajú. Tak či onak, nezabudnite na kachle dať drvený kryt, aby ste sa vyhli popáleniu.

K akumulácií slúžia lávové kamene, ktoré sa používajú buď ako dekorácia alebo na polievanie vodou či vonnými esenciami. Nepoužívajte však obyčajné kamene, tie pri vysokých teplotách praskajú, čo môže spôsobiť poranenie. Aj tieto si radšej zadovážte u odborných predajcov.

Do sauny patrí ešte celá rada ďalších doplnkov, napríklad lavice, vlhkomery, teplomery, vedrá, naberačky a mnohé ďalšie, ktoré dnes bežne kúpite.

Pokiaľ ide o podlahu, malo by jednoznačne ísť o protišmykový typ, pretože sauna je veľmi vlhké prostredie a mohlo by sa stať, že sa v nej nechtiac pošmyknete. Vhodnou je preto napríklad keramická dlažba.

Autor: Andrej

Focus Media

Video

Diskusia