Materiály stvorené pre kúpeľňu

Kúpeľne | 02.05.2011

Kúpeľňa je pomerne špecifické prostredie, ktoré si preto vyžaduje zvláštny prístup aj pri využívaní materiálov. Je v nej skrátka podstatne väčšie vlhko, ako inde.

Bambus?
Bambus sa vyznačuje pomerne vysokou odolnosťou voči vode, čo predurčuje na úlohu materiálu v kúpeľni. Napríklad sa z neho robia vynikajúce a vkusné podlahy. Vďaka svojej odolnosti voči vlhkosti prostredia sa v kúpeľni skvele osvedčí aj bambusový nábytok. Ak tejto miestnosti teda chcete dopriať nádych exotiky, bambus je to pravé. Len si dajte pozor, aby nebol vystavovaný padajúcej, respektíve tečúcej vode, pretože síce vlhkosť vzduchu mu nevadí, ale priama voda už áno.

Betón?
V tomto prípade nejde až tak o úplne normálny betón, ale o materiál, ktorý sa nazýva ortobetón. Možno ho však poznáte pod iným názvom, napríklad sklovláknobetón alebo sklocement. Využiť sa dá v kúpeľni takmer na všetko – vane, umývadlá, rôzne doplnky...

Ortobetón je ale pomerne mohutný materiál, a teda ho využijete skôr vo väčšej kúpeľni, ako v menšej. Čiže sa viac hodí do kúpeľne v rodinnom dome ako v panelákovom byte. Je to skrátka luxus, ktorý vyžaduje priestor.

Sklo?
Jedným z najlepších spôsobov, ako sa sklo dá v kúpeľni využiť, sú luxfery. Vyzerajú veľmi dobre, najmä vo farebnom prevedení, presvetlia priestor a v kontraste s fádnymi stenami sú veľmi elegantné. Navyše môžeme skombinovať luxfery rôznych farieb, alebo číre a nepriehľadné, luxfery s tehlami a podobne.

Dá sa nimi ovplyvniť nielen svetelnosť, ale aj farba a celková nálada kúpeľne. Ďalšou veľkou výhodou luxferov je ich výborná zvukovo izolačná schopnosť. Izolujú takisto tepelne, pričom vysoký koeficient tepelnej izolácie poskytuje vynikajúcu ochranu proti kondenzácii vody na povrchu.

Použitie skla v kúpeľni sa však luxfermi alebo teda sklenenými tvárnicami rozhodne nekončí.  Vyrábajú sa z neho napríklad obklady, ktoré vyzerajú veľmi moderne a zaujímavo a dajú sa použiť namiesto klasických keramických.

Gres?
Je teda skvelým materiálom práve pre kúpeľňu, pretože je odolný proti mechanickému a chemickému poškodeniu. e veľmi pevný, dlaždice majú nízku nasiakavosť a ich životnosť je takmer neobmedzená. Vďaka vysokej odolnosti, pestrej palete vzorov a farieb, napodobením hrubozrnných štruktúr a kresby mramoru, možnosti výberu z hladkých, matných a leštených povrchov a príchuti exkluzivity sú tieto dlažby medzi ľuďmi veľmi populárne.

Kameň?


Prírodný kameň v kúpeľni využijeme naozaj mnohostranne. Kamenná dlažba, obkladačky z prírodného kameňa, umývadlá alebo dokonca vane, to všetko sa z tohto materiálu dá pre kúpeľňu vyrobiť.

Sú dva hlavné dôvody, prečo investovať do prírodného kameňa – jeho vysoká odolnosť voči poškodeniu a dlhovekosť.

Prírodných kameňov je však veľa druhov a každý z nich sa hodí na niečo iné. Napríklad bridlica sa skvele uplatní ako obklad na stenách v kúpeľni. Zaujímavo v tomto prípade pôsobí aj taký pieskovec, no pamätajte na to, že prírodný kameň je dosť ťažký, čo znamená, že len sotva ho budete môcť použiť ako tenký obklad.

Drevo?
Do kúpeľne môžeme v kúpeľni použiť ako materiál vhodný na podlahu alebo obklad stien, ale aj iné zariadenie alebo doplnky. Špeciálna úprava a rovnako použitie správneho druhu dreva totiž eliminuje nepríjemné účinky vlhkosti. Napríklad taký exotický teak sa predtým používal na stavbu lodí a vodu znáša viac než dobre.

Ak však máme kúpeľňu zle odvetranú a takmer celú dobu je v nej vlhkosť nad 50 percent, mali by sme radšej uvažovať o materiáli inom. Drevo tiež vyžaduje starostlivosť - podľa intenzity používania by sme mali podlahu asi tak raz za rok natrieť ochranným olejom.

Autor: Natália

Focus Media

Video

Diskusia