Malá, ale úzka?

Kúpeľne | 09.05.2011

Aj keď takýto nadpis článku môže niekomu znieť všelijako čudne, uisťujeme vás, že ide len a len o kúpeľňu. A ešte o klasický starý prípad – malú kúpeľňu.

Dá sa s ňou vôbec niečo robiť?
V podstate môžeme povedať, že ani nezáleží na tom, aký je priestor veľký, ale na tom, akým spôsobom k nemu budeme pristupovať. Musíme skrátka ísť cestou rozumných riešení, možno minimalistických koncepcií, no rozhodne sa pritom nemusíme obmedzovať.

Nezabúdajte na to, že všetko má svoje riešenie, len sa k problému treba správne postaviť. V tomto prípade to znamená, že radšej nebudeme mať v kúpeľni vaňu, ktorá by zabrala všetko miesto, ak sa do nej vôbec zmestila, ale prednosť dáme sprchovému kútu. A to je len jeden z príkladov.

Čo s umývadlom?
Pre umývadlo by sme mali nájsť ľahko prístupné miesto. Vybrať by sme mali model s maximálne veľkým umývacím priestorom. Ideálne sú umývadlá so šírkou 50 – 55 centimetrov a menšou priestorovou hĺbkou 42 – 45 centimetrov. Do veľmi malých miestností potom existujú typy s hĺbkou 38 – 40 centimetrov, pri ktorých vďaka premyslenému riešeniu tvarov nedochádza k obmedzeniu pohodlia pri umývaní.

Jednoduchý tvar umývadla zaistí ľahkú údržbu, nezabudnite pritom však na odkladaciu plochu, ktorá, aj keď malá, je na nezaplatenie. V mnohých prípadoch môže byť užitočné rohové umývadlo zaberajúce minimálny priestor a využívajúce obe steny. Úložný priestor rozhodne rozšírte o skrinku pod umývadlom.

Sprchovať sa, či kúpať?
O tomto sme už hovorili. Sprchovacie kúty boli pred nejakým časom vnímané ako zariadenia najmä do domácností bez detí alebo pre pohybovo obmedzených občanov. No dnes je to však hlavne o tom, že nezaberú veľký priestor, preto sa mnohé rodiny rozhodnú práve pre ne.

No pokiaľ stále trváte na vani, tak do malých kúpeľní sú vhodné modely so zúženou jednou stranou vane, ktorá je určená pre nohy, užívateľ sedí v štandardne širokej časti.

Farby vyberte svetlé
Do malého priestoru sa najlepšie hodia svetlé farby, najmä pri obkladoch, ktoré vytvárajú celkový dojem miestnosti. Čo sa týka dlažby, tak tá môže mať tmavší charakter, ktorý je praktický aj z hľadiska údržby.

Vhodné nie sú veľkoformátové obklady, ktoré steny rozčleňujú veľkým rastrom, čo ešte viac zvýrazňuje pocit stiesneného priestoru. Rovnako negatívne pôsobí množstvo prierezov, ktorými sa pri veľkom formáte obkladu na malej ploche neubránime. Nikdy nesiahneme vedľa, keď zvolíme bežné rozmery, čiže 15 x 15 centimetrov, v krajnom prípade 20 x 20 centimetrov. Vynikajúcim riešením je mozaika, a to nielen pre svoje drobné štvorčeky, ale tiež pre bohatú škálu farieb.

Kam s toaletou?
Najlepšie je mať pre toaletu určenú samostatnú miestnosť. Ak to z nejakého dôvodu nejde a musíte ju mať umiestnenú v malej a úzkej kúpeľni, tak by ste si mohli vybrať takzvané komprimované modely. A ak si chcete kúpiť pisoár, potom existuje verzia, ktorá vystupuje len 15 cm zo steny.

Autor: Jakub

Focus Media

Video

Diskusia