10 zlepšení pre malé kúpeľne

Kúpeľne | 08.03.2012

Darmo by ste v panelákoch hľadali menšiu miestnosť ako je kúpeľňa. Preto je väčšina obyvateľov sídlisk vyňatá zo snov o vírivke, bidete, luxusnej vani aj sprchovom kúte a pri prestavbe počíta doslova každý centimeter štvorcový. Luxus priestoru si dovoliť nemožno, no to nám nemôže zabrániť v užívaní krásy, luxusu a príjemného vzhľadu.

Fixácia na stenu
Nie je to iba optický klam, ale je naozaj rozdiel v tom, či si WC a umývadlo postavíte ako samostatné jednotky, alebo ich zafixujete do steny. Získate tak priestor, ktorý sa pri vystupovaní z vane zaručene hodí. Navyše pri tomto riešení vyzerá všetko spratnejšie a nie je vidieť, že by ste sa uskromňovali.

Doprajte si bielu
Nie je to len farba čistoty, ale aj svetla. Samozrejme vie čarovať s optikou. Rozširuje a to aj priestor. Stačí si do kúpeľne, ak je to len trochu možné, pustiť dostatok svetla v kombinácii s bielou a pocit stiesnenosti je preč.

Veľké zrkadlo
Dokáže predĺžiť kúpeľňu a tak isto sa nebojte trochu zariskovať a spojte účelové zariadenia dokopy. Medzi umývadlom a vaňou málokedy potrebujeme priestor. Jeho stlačením si môžete dovoliť aj luxus, ktorý využijete na kochanie sa pred zrkadlom.

Priehľadné steny


Ak milujete súkromie a nechcete byť pri sprchovaní videní, zamknite za sebou dvere, ale zabudnite na nepriehľadné steny a priečky. Stačí priehľadné sklo a zrazu je všetko iné. Väčšie a svetlejšie. Navyše materiál s technológiou samočistenia oceníte dvojnásobne.

Rozdeľte priestor
Veľmi pomáha aj farebné rozčlenenie kúpeľne. Nech je to aj pár metrov štvorcových, ale rozdiel pocítite okamžite. Nechajte štíhly sprchový kút tmavší ako zvyšok miestnosti. Dizajnéri tvrdia, že aj ľudia s malými rozmermi sa nemusia báť experimentov a majú pravdu.

Použite vešiaky
Čím menej skriniek, tým znásobíte priestor a pri zapojení invencie a tvorivosti zistíte, ako neuveriteľne veľa vecí nemusí ležať na polici, môžu visieť po stene. Kúpeľňa pôsobí najlepšie, ak nevyzerá sterilná, ale naozaj príjemná a domácka. Využite prázdne priestory a ušetríte nejednu skrinku.

Čierna a biela
Podľa dizajnérov kombinácia dokonalosti. S možnosťou spraviť si kúpeľňu v podkroví neváhajte. Strešné oko je to pravé, čo aj z menšieho priestoru za pomoci zmienenej kombinácie vystačí na atmosféru pohody bez ohľadu na to, či si budete môcť vo vani natiahnuť naplno nohy.

Modrá
Farba vody a podľa diktátu architektúry nielen chladná, ale predovšetkým zjemňujúca. Zjemňuje celkový pohľad na miestnosť a steny zaodeté v nej nevyzerajú tak radikálne tvrdo. Skúste ju vo vlastnej kúpeľni, môžete byť len príjemne prekvapení.

Výklenky
Nebojte sa ich. Pokojne poličky a skrinky ušetrite. Vyhraďte si v kúpeľni výklenky v stene. Praktické a nesmierne efektné riešenie, ak do otvorov nainštaluje aj malé osvetlenie.

Stop kachličkám
Teda rozhodne nie až po strop. Stačí pokojne do roviny, aby ste s prvým sprchovaním nezmyli aj omietku. Nechajte stenu rozdelenú horizontálne minimálne na dve poschodia. Kachličky až po strop tvoria imidž malého úzkeho komína, v ktorom môže čakať klaustrofóbia.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia