Vyberáme vhodnú batériu do kúpeľne

Kúpeľne | 26.01.2017

Riadime sa obvykle vzhľadom a na druhom mieste cenou. Málokto sa však venuje batériám podrobnejšie a až doma zistí, že prvý pohľad nebýva správnym radcom. Zvážte niekoľko dôležitých aspektov, ktoré je dobré vedieť pre kúpu tej správnej.

Základné rozdelenie
Zatiaľ poznáme batérie automatické, pákové a kohútikové. Automatické sú často pre vyššiu finančnú náročnosť v domoch a bytoch málo používané. Tu však treba povedať, že už aj do luxusnejších domácich kúpeľní začína patriť tento typ zariadenia. Sú efektné, šetrné k vode a vysoko hygienické. Pákové batérie sú takou štandardkou, ktorá sa používa asi najčastejšie. Kohútikové sú známe z dôb minulých, ale v súčasnom vintage trende hlásajú návrat ozdobné luxusné a drahé kohútiky. V tomto ohľade je výber vecou vkusu a finančných možností.


Pozor na vzdialenosť

Krása batérie je jedna vec, ale použitie u vás druhá. Dôležité je, aby bolo rameno samotnej batérie dostatočne ďaleko od hrany umývadla. Inak si budete ruky neustále len obíjať o jeho okraj a nikdy si ich poriadne neumyjete. Je preto vhodné kupovať batériu spolu s umývadlom, aby ste sa vyhli tomu, že si kúpite krátku, alebo príliš dlhú.

Pozrite sa: Trendy obkladačiek pre rok 2017

Zmiešavacie alebo termostatické?
V našich končinách sme ešte stále zvyknutí namiešať si vodu sami a spoľahnúť sa na lacnejšie riešenie pákovej batérie. S cenou energií si však najmä ľudia v rodinných domoch vedia spočítať, že termostatická batéria nie je vôbec vyhodenie financií. Jej princípom je, že vám automaticky reguluje požadovanú teplotu vody. Nenechávate tak vodu odtekať, nepúšťate litre zbytočne, kým si pákou nastavíte správu teplotu. Termostatická batéria to urobí za vás a aj vďaka tomu dokáže v porovnaní s pákovými usporiť až 50 % vody.


Pozor na kartušu

Ide o súčasť batérie, ktorá do veľkej miery určuje jej výslednú cenu. Ide o najdôležitejšiu súčasť batérie, ktoré zmiešava teplú a studenú vodu. Určite sa spýtajte na materiál, z ktorého je kartuša vytvorená. Kvalitné batérie ich majú keramické, lacnejšie modely využívajú plast. Ten z dlhodobého hľadiska nevydrží odolávať tlaku vody a rýchlo končí svoju životnosť.

Prečítajte si: Správne osvetlenie v kúpeľni dokáže zázraky

Vzhľad môže klamať
Aký je rozdiel medzi batériou za pár desiatok a stoviek eur? Okrem dizajnového a kartušového je to aj o kvalite samotného materiálu, z ktorého je batéria vyrobená. Tie najlacnejšie kusy sú z ABS plastu a povrch je tvorený chrómovým nástrekom. Začína sa veľmi rýchlo ničiť, nie je odolný voči pravidelnému čisteniu a je to batéria vhodná napríklad do bytu, ktorý chcete prenajímať. Kvalitné batérie majú obvykle mosadzné telo a povrch je upravený galvanickým pochrómovaním. Také vám vydržia ako nové počas dlhých rokov.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia