Kúpeľňa s WC: Kedy ich spojiť a kedy radšej rozdeliť?

Kúpeľne | 21.01.2019

Otázka, pred ktorou stojí hádam každý, kto sa chystá na stavbu alebo minimálne rekonštrukciu. Každé z riešení má svojich odporcov aj sympatizantov. Niekedy je však dobré nechať emócie bokom a pozrieť sa na veci pragmaticky.

Lepšia hygiena
Umývanie rúk po potrebe je súčasťou bežných hygienických návykov. Tu si môžu gratulovať tí, čo spojili toaletu s kúpeľňou. Žiadne otváranie dverí, chytanie kľučiek ani komplikované prechádzanie z jednej miestnosti do druhej. Všetko si vybavíte ako sa povie na jedno posedenie.

Pozrite si aj: Vďaka týmto 5 veciam sa vám bude v kuchyni ľahšie variť

Je to prakticky aj najdôležitejšia výhoda spojenia. Pretože ak máte priestory rozdelené, je potrebné odísť z toalety a presunúť a do kúpeľne. To si žiada otváranie, zatváranie dverí, chytanie vypínačov. (Hygienickým fanatikom už nabehli zimomriavky.)

Ak už je potrebné rozdeliť toaletu a WC, je fajn spraviť k záchodu malé umývadlo. V tomto prípade tak získate dva v jednom a máte priestory, v ktorých sa neobmedzujete.


Viac metrov štvorcových
Ďalším prípadom, kedy je výhodné mať kúpeľňu s toaletou v jednom, sú priestorové možnosti. Ak máte málo metrov štvorcových, je určite vhodnejšie oželieť ďalšie priečky, ktoré len zaberajú miesto. Prepojením získate priestor, do ktorého môže vojsť aj rohová vaňa, o ktorej by ste napríklad v samostatnej miestnosti mohli len snívať.

Prečítajte si: Ako vybrať správne osvetlenie do kúpeľne

Maximálne pre malú rodinu
Všetko na jednom mieste je vhodné pre menšiu rodinu. Prakticky pre dvojicu s jedným, prípadne dvoma deťmi. Vonkoncom to nie je riešenie pre viacgeneračné bývanie. Dôvod je prostý. Pri ranných potrebách sa extrémne predlžuje čas, kým sa všetci členovia rodiny vymenia. Ak máte toaletu s WC samostatne, čas sa skráti. Nezabudnite však práve na to spomínané hygienické umývadlo.


Výhoda súkromia
Ruky si umývame omnoho častejšie, ako sedíme na toalete. Preto ak patríte k typom, ktorí si so sebou na záchod berú časopisy, alebo knihy, rozdelením získate omnoho viac pokoja. Rovnako aj tí, čo zbožňujú labuženie vo vani plnej peny. Nikto vám nebude vyklopkávať na dvere, že potrebuje ísť „na malú".

Vyberáme vaňu: Poradíme vám, na čo si dať pozor

Pragmatizmus verzus pohodlie
V princípe možno otázku spojenia, alebo rozdelenia kúpeľne zhodnotiť ako boj pragmatizmu s pohodlím. Všetko v jednom priestore je hygienické a zároveň umožňuje využiť väčšiu plochu. Na druhej strane pre veľké rodiny, alebo pre milovníkov pokoja a neprispôsobivé povahy je lepšie, ak stavia na deliacu priečku.

A ktoré kúpeľne zaujali vás? Inšpirujte sa v našej galérii.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia