Bavlnené uteráky v kúpeľni nestačia: Na vlhkosť hľadajte tieto prímesy

Kúpeľne | 14.03.2017

Nie náhodou si dávame záležať na tom, aby bola kúpeľňa príjemným miestom. Hoci ide o miestnosť relatívne malú, dejú sa v nej dôležité veci, a preto by mala byť nielen vysokofunkčná, ale aj príjemná.

Kým výber obkladu, obkladačiek či sanity môžeme robiť iba z času na čas, to, čím môžeme kúpeľňu stále zútulňovať a oživovať, sú doplnky. A tie môžeme meniť tak často, ako len chceme.


Farby pre náladu
Farebnou škálou doplnkov môžeme ovplyvniť celú atmosféru kúpeľne. Chcete, aby bola miestom, kde sa dobre relaxuje, kde sa dá upokojiť? Dajte prednosť zemitým tónom uterákov, osušiek či predložiek. Rôzne odtiene hnedej, béžová, ale aj pomarančová či zelené tóny urobia veľkú službu.Keď chcete, naopak, miestnosť rozveseliť a rozjasniť, môžete siahnuť po výrazných farbách, ako sú červená, ružová, modrá. Alebo ešte lepšie, po celej palete dúhy. V tom prípade vyberajte radšej svetlé odtiene jednotlivých farieb.Elegantný nádych dodajú kúpeľni uteráky s ornamentmi, spätosť s prírodou a zemou zase evokujú predložky z česanej bavlny so vzorom pripomínajúcim drevo.

Kúpeľňa, ktorá bude stále pekná: Ako vytvoriť nadčasovú kúpeľňu

Praktickosť je základ
Je dôležité, aby doplnky neboli len estetické, ale aj praktické. Na trhu je naozaj široká škála uterákov, žiniek, predložiek k umývadlu, sprche, vani. Na čo sa treba zamerať, aby ste boli spokojní s tým, ako to v kúpeľni vyzerá, ale aj s tým, ako sa doplnky používajú a udržiavajú? V prvom rade na materiál!
Bavlna nie je zlá, ale pokiaľ ide o uteráky, čistá je dávno prekonaná. V súčasnosti sa na zvýšenie hebkosti používa prímesový materiál, ktorý zároveň zvyšuje aj nasiakavosť uterákov a uľahčuje ich údržbu.
Najčastejšie používanou prímesou je bambusové vlákno. Kombinácia bavlny a bambusu je vhodná aj pre citlivú pokožku, napríklad detskú. Uteráky s bambusovými vláknami tiež rýchlejšie schnú, a preto sa hodia najmä na plaváreň alebo do sauny, kde je vysoká vlhkosť vzduchu. Ďalším vhodným materiálom je mikrobavlna.


Mäkko, teplo, sucho
Aj predložky na miesta, kam chceme stúpiť bosou nohou, by mali byť nielen mäkké a teplé, ale keďže ide o kúpeľňu, mali by aj dobre sať vodu a zároveň rýchlo schnúť.Dobrá správa je, že aj tieto doplnky sa už vyrábajú s prímesou bambusových vlákien. Výborné sú koberčeky zo stopercentnej česanej bavlny s antibakteriálnou úpravou alebo s prídavkom bambusového vlákna, ktoré sa dajú prať v práčke.Dobrú službu urobia aj predložky z polyesteru alebo z pamäťovej peny. Tie sú ešte nasiakavejšie než akékoľvek tkaniny, dokážu absorbovať o 30 až 50 percent viac vody a aj rýchlejšie schnú. Ideálne je mať doma aj viac takýchto predložiek, ktoré potom môžeme variovať podľa nálady, príležitosti či ročného obdobia.

Vynaliezavé nápady do malej kúpeľne, ktoré (možno) využijete

Autor: Manuela