5 najväčších chýb v kúpeľni, ktoré architektom bijú do očí

Kúpeľne | 15.08.2018

Keď si do domov pozveme hostí, spravidla čakáme chválu nášho dobrého vkusu. Ak je však medzi hosťami architekt, môže sa stať, že taktne pomlčí. Nie však z dôvodov, ktoré by sme predpokladali.

Myslíte si, že architekti vyznávajú prísne moderné línie a jednoduchý štýl? Nie je to pravda. V skutočnosti majú pestrejší vkus a navyše, aj k štýlu iných vedia byť tolerantní. Možno by si ho nevybrali do svojej domácnosti, ale u iných, prečo nie?

Čo však nevedia len tak ľahko prehliadnuť, sú chyby logiky alebo ergonómie interiéru. Toto je 5 najčastejších nedostatkov, ktoré bijú do očí ľuďom, ktorí sa živia zariaďovaním interiérov.

Inšpirujte sa: 5 nápadov, ako si ozdobiť stenu v kúpeľni

Prekvapivo, architekti si nebudú až tak veľmi všímať, či máme fialové alebo hnedé uteráky. Pravdepodobne ich nechá chladnými aj to, či máme v kúpeľni plastový pohárik na zubné kefky alebo keramický.

Chcete si pozrieť celú premenu tejto kúpeľne? Kliknite SEM!

1. Zlé svetlo

Prvou chybou, ktorá sa dá zároveň najľahšie odstrániť, je výber žiarivky. Napriek tomu, že trend nás nabáda na úsporné žiarivky, ktoré sa do plnej sily rozsvietia postupne (spravidla to trvá viac než minútu), kúpeľňa je miestnosť, v ktorej potrebujeme svetlo hneď. Na rozdiel od obývačky, v ktorej je postupné rozsvecovanie dokonca príjemné. V kúpeľni a na toalete sa zvyčajne nezdržíme taký dlhý čas, aby úsporná žiarivka priniesla naozaj efektívnu finančnú alebo energetickú úsporu.

Prečítajte si: 10 nápadov, ak osi prakticky uložiť veci v kúpeľni

Okrem vhodnej žiarivky však treba myslieť aj na dostatok svetelných zdrojov: napríklad okolo zrkadla, aby sa domáca pani mohla namaľovať bez toho, aby jej na tvári vznikali čudné tiene. Dôležité je tiež dobré svetlo v sprche (pri odstraňovaní chĺpkov na nezaplatenie).

Táto sprcha má modernú tlačidlovú batériu. Prečítajte si viac, kde sa zíde!

2. Priveľa alebo rôznorodých povrchov
Kombinácia rôznych typov dreva, dlaždíc, obkladačiek, rozličné materiály... niektoré kúpeľne pripomínajú vzorkovne nábytku. Druhým extrémom je povrchová nuda. To sú kúpeľne, ktoré sú úplne bez nápadu a hlavne bez toho, čo architekti najviac ocenia: charakter. Nájsť správnu mieru, ako skombinovať materiály tak, aby v kúpeľni nevznikol materiálový cirkus, ale ani nuda, vôbec nie je ľahké.

Inšpirujte sa: Postavte si do kúpeľne stolček - zíde sa na veeeeľa vecí!

3. Uniformita bez nápadu
Nezáleží na tom, či ste zamilovaní do provensálskeho štýlu alebo naopak milujete moderný minimalizmus. Architekt si všimne, či kúpeľňa (a napokon aj celé bývanie) má charakter, čosi špecifické, typické len pre vás - alebo ide o fádnu napodobeninu a konformnosť. Domácnosť predsa nie je hotelová izba určená všetkým a zároveň nikomu konkrétnemu.

Inšpirujte sa: Senzačné vychytávky do kúpeľne, ktoré vyzerajú ako úplné dizajnovky!

4. Zabúdanie na vlhkosť
Fungujúci ventilátor alebo dostatočne veľké okno, ktoré vyvetrá kúpeľňu po osprchovaní, je prekvapivo vec, ktorú nám v redakčnom prieskume spomenulo 6 z desiatich architektov. Kto by to povedal, že odborníci si všimnú takú banálnu a nevýraznú vec, však?Roky skúseností ich zjavne učia myslieť prakticky.

Pozrite si aj: 5 kúpeľní, ktoré opekneli vďaka sklenej stene

5. Šmykľavé podlahy
Chcete si otestovať, či sa váš architekt či iný poradca naozaj vyzná v remesle? Začnite s ním diskutovať o podlahe. Tí skúsení totiž myslia niekoľko rokov dopredu. Je im jasné, že kúpeľňu nebudete čoskoro meniť, a tak vyberú takú, ktorá je nielen momentálne módna, ale hlavne bezpečná. Pošmyknutie totiž hrozí nielen seniorom.


Nazrite aj do galérie pod článkom a inšpirujte sa vkusne zariadenými kúpeľňami.


Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia