Kúpeľňová veda: Ako často meniť uteráky?!

Kúpeľne | 27.03.2019

Ako často meníte uteráky v kúpeľni? A teraz skutočne úprimne! Vždy keď vám napadne, že ste ich dávno nemenili alebo máte pevne určený deň v týždni? Fuj! Verte, že nerobíte dobre. Pravda o uterákoch bude totiž poriadne špinavá!

Otázka ohľadom pravidelnosti výmeny uterákov je skutočne na mieste. V niektorých rodinách je zaužívané meniť uteráky raz týždenne, v iných je to skôr o náhode a o aktuálnej potrebe. Ankety medzi ľuďmi ukázali, že menia uterák v priemere po piatich až ôsmich použitiach. Čo na to vedci a hygienici?


Ak si kladiete otázku, prečo vlastne meniť uteráky a osušky ak ich používate po umývaní a ste teda úplne čistí, radi by sme pripomenuli, že v tomto prípade nejde o vašu čistotu. V skutočnosti nie sme vždy takí, čistí ako si myslíme, pravdu ukáže napríklad utieranie rúk do bieleho uteráku. Už po pár použitiach uvidíte, že vaše čisté ruky neboli až také čisté.

Pod mikroskopom
Hlavným dôvodom, pre ktorý je potrebná častá výmena uterákov, je to, že ich skladujeme vo vlhkom, tmavom prostredí plnom baktérií a vírusov. A to je ideálne miesto pre choroboplodné zárodky, baktérie a plesne. Aj uteráky a osušky, ktoré ste používali len niekoľko dní (dva či tri) sú po otestovaní pozitívne na mikróby ako plesne, kvasinky a E. coli. „Už po dvoch dňoch na svoju tvár prenesiete viac E. coli z uteráka, než keby ste vložili tvár do záchodovej misy," nechal sa počuť mikrobiológ Charles Gerba.


Dlhým používaním uterákov a osušiek bez ich výmeny nemusíte nevyhnutne okamžite ochorieť. Avšak prítomnosť premnožených baktérií a plesní prispieva k oslabeniu vašej imunity, zhoršuje chronické ochorenia, ohrozuje vaše dýchacie cesty a tiež môže byť príčinou kožných problémov. Preto sa lekári zhodujú v tom, že rovnako ako si po sprche neoblečiete z hygienických dôvodov použitú spodnú bielizeň, nemali by ste sa ani utierať do používaného uteráka.

Prečítajte si aj, ako dokáže uterák zničiť kúpeľňu!

Ako často?
Takže, ako často treba meniť osušky a uteráky, aby boli hygienicky čisté? Ukazuje sa, že ideálnym intervalom pre výmenu uterákov je dva až tri dni, pričom po použití by ste ich mali skladovať tak, aby mohli dôkladne uschnúť. Pri uterákoch na ruky, hlavne v rušnej domácnosti môžete robiť výmenu denne, obzvlášť to platí pre uteráky umiestnené na toalete.

Po každom použití je potrebné vymeniť a oprať uterák, ktorý ste použili na telesné tekutiny, napríklad ste do neho utierali pot pri cvičení. Každý člen domácnosti by mal mať vlastný uterák, ktorý zároveň s ním nepoužíva nikto ďalší.

Pozrite si aj premenu kúpeľne: Inšpirujte sa praktickými vylepšeniami

Náš tip: Nie je pranie ako pranie.

Uteráky a osušky perte oddelene od ostatného oblečenia, a ak to práčka umožňuje, vyberte si najvyššiu možnú teplotu alebo sanitárny program. Čistotu uterákov ovplyvní aj voľba pracieho prostriedku (a stav vašej práčky), uteráky nechajte následne dôkladne vysušiť alebo použite dlhší program v sušičke bielizne.

Viac fotiek trendy uterákov nájdete v našej fotogalérii TU.

Autor: AgátaFocus Media

Video

Diskusia