Najhorúcejšia kúpeľňová vychytávka znie: Sprcha a práčka v jednom! Pozrite si ju

Kúpeľne | 30.01.2019

Znie to ako poriadne sci-fi, však? Nuž, sprcha a práčka v jednom ušetria miesto a sú dizajnom moderných kúpeľní. Čo na to hovoríte?

Ľudia vo vyspelých krajinách míňajú kvantá vody, pričom zdroje pitnej vody sú obmedzené. Pri bežnom sprchovaní napríklad za 15 minút odtečie do kanála asi 150 l vody, jeden prací cyklus spotrebuje približne 40 l vody. A čo splachovanie, polievanie záhrady či nebodaj umývanie auta? Riešenie ako šetriť vodu však existuje - kombinovaná práčka a sprcha Washit.

Ostatní práve čítajú: Poznáme vec, ktorá bude tento rok totálne OUT: Má ju doma takmer každý, bohužiaľ

Skvelý nápad

Koncept kombinovanej práčky a sprchy vytvorili mladí dizajnéri z Technickej univerzity v Turecku na čele s Berkom Ilhanom. Ich nápad by mal ušetriť pitnú vodu, ale aj váš čas. Celé zariadenie pripomína obrovskú priemyselnú automatickú práčku.

 

V bočnej časti sa však nachádza priestranný sprchovací kút so sklenenými dverami. Prepojením sprchy a práčky sa dokonale zužitkuje tá istá voda dvakrát. Môžete sa sprchovať a zároveň si vyprať oblečenie.

Ostatní práve čítajú: Uprednostňujete v spálni biele alebo pastelové steny? Hovorí to o vašej povahe TOTO

Čisté telo i šaty

Zariadenie obsahuje filtračný systém, ktorý čistí „šedú" vodu zo sprchovania a UV filter, ktorý zlikviduje baktérie a uloží vodu do zásobníka na ďalšie použitie. Rovnaká voda sa bez zbytočného plytvania využije na sprchovanie a pranie. O správnu teplotu vody sa stará zabudovaný ohrievač.

Ostatní práve čítajú: Wau: Pracovná doska v kuchyni zo skamenelého dreva - pre tých s vycibreným vkusom

Cirkuláciu vody v systéme zabezpečujú dve vodné čerpadlá a o nevyhnutnosti výmeny filtrov prehľadne informuje LED ukazovateľ v prednej časti zariadenia. Do malej práčky sa zmestí asi 1,5 kg bielizne. V prípade, že v nádrži nie je dostatok vody, Wash-it si ju čerpá z vodovodného potrubia.

 

Nielen do domácnosti

Potenciál konceptu spočíva v tom, že sa dá používať nielen v domácnosti, ale aj na verejných priestranstvách, napríklad na letiskách, staniciach, v hoteloch, vo fitness centrách. Očistu tela a šiat absolvujete v absolútnom súkromí.

Ostatní práve čítajú: Minimalistické spálne s maximálnym vkusom: 3-krát inak!

Verzia zariadenia určeného na verejné použitie má prací modul umiestnený zvnútra sprchovacej kabíny a obsahuje aj sušičku. Za rovnaký čas „vyčistíte" telo i svoje oblečenie a upravení môžete pokračovať v cestovaní.

Ostatní práve čítajú: Von z kúpeľne! Zoznam vecí, ktoré tam nesmú byť: Vyhoďte aj uteráky

Ešte jeden zaujímavý tip

Skvelé nápady opätovného použitia vody sa nekončia a príkladom je koncept práčky Washup. Tento hybrid vznikol v rámci súťaže Greener Gadgets a navrhol ho Sevin Coskun. Ide o spojenie práčky a toalety do jedného zariadenia.

 

Splachovanie je totiž ďalšou činnosťou, pri ktorej míňame pitnú vodu. A ušetriť ju môžete, ak vodu z prania využijete na splachovanie.

Hovoríme WAU! Ale ako vyzerá? Pozrite si tento vynález v našej galérii.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia