Zapáchajúcim odtokom v kúpeľni odzvonilo: Voda bude odtekať v roku 2019 úplne inak!

Kúpeľne | 06.02.2019

Ak ste si niekedy lámali hlavu nad tým, čo robia tí dizajnéri celé dni, máme pre vás odpoveď. To, s čím prišli teraz, nevymyslíte len tak...

Sú estetickejšie a majú aj ďalšie výhody. O čom hovoríme?

Podlahové žľaby s úspechom nahrádzajú klasické sprchovacie vaničky. Ich použitie v kúpeľni ponecháva voľnú ruku pri vytváraní sprchovacieho priestoru, vďaka nim získate viac - bezbariérový vstup a jednoduchšiu údržbu. Na trhu existuje niekoľko typov podlahových žľabov, preto vám poradíme s ich výberom.

Prečítajte si aj: 5 trikov, vďaka ktorým vám biela kuchynská linka nikdy nezožltne

Dôležité parametre

Hlavnou podmienkou funkčnosti žľabu je jeho prietok, ktorý výrobcovia udávajú v litroch za minútu. Tento parameter je dôležitý pre bezproblémové odtekanie vody, aby sa počas sprchovania nerozliala po celej kúpeľni.

 

Vyššia rýchlosť prietoku je podstatná najmä vtedy, ak máte v kúpeľni inštalovaný masážny panel či obrovskú sprchovaciu hlavicu. Okrem vzhľadu venujte pri žľabu pozornosť i triede zaťaženia, priemeru odpadového potrubia, stavebnej výške a typu zápachového uzáveru.

Prečítajte si aj: 20 tipov na to, ako využiť hluché miesta v kuchyni: Wau, toľko úložného priestoru!

Voňavá kúpeľňa

Určite nechcete, aby vo vašej kúpeľni zapáchal odtok. Pri výbere podlahového žľabu preto venujte pozornosť zápachovému uzáveru. Existujú rôzne typy a ich úlohou je zabrániť šíreniu zápachu z odpadu do priestoru kúpeľne.

Prečítajte si aj: Spoznajte prísne pravidlá, ako správne pracovať s bielou v kuchyni

Štandardom sú síce žľaby s jedným uzáverom, ale spoľahlivejšie fungujú žľaby s dvoma odtokovými komorami. Vďaka nim, navyše, nebudete musieť čistiť sifón tak často.

 

Prečo si zvoliť podlahový žľab do kúpeľne?

Žľaby nenarúšajú vzhľad podlahy, dokonale do nej zapadnú, stačí len mierne spádovanie smerom k žľabu, aby voda dobre odtekala. Na podlahe môžete použiť veľkoformátovú dlažbu. Pri inštalácii je potrebná stavebná výška len 85 mm, na trhu však nájdete i špeciálne typy s ešte menšou výškou približne 55 mm, ktoré môžete použiť pri rekonštrukcii kúpeľne.

Prečítajte si aj: Oplatí sa kúpiť byt bez výťahu? Našli sme pre aj proti!

Dizajnový prvok

Podlahový žľab plní úlohu dizajnového prvku, ktorý sa podieľa na vkusnom vzhľade kúpeľne. Jeho „telo" je väčšinou z plastu, krycí rošt z nerezovej ocele vo vysokom lesku alebo v matnom vyhotovení.

Prečítajte si aj: 4 veci, na ktoré nesmiete zabudnúť, ak máte prvé vlastné bývanie

Žľab môže prekrývať i masívna doska z ocele, zo skla, z mosadze, z kameňa alebo môže byť použitá rovnaká dlažba ako na zvyšku podlahy. Nápaditým a estetickým prvkom je samotné perforovanie roštu, ktoré je inšpirované geometrickými tvarmi.

 

Flexibilné riešenia

Podlahové žľaby umožňujú postupovať pri riešení kúpeľne flexibilnejšie. Vďaka nim môžete vytvoriť ľubovoľne veľký sprchovací kút, pretože vás neobmedzujú rozmery vaničky. Máte priestor na originálne riešenie spôsobu a umiestnenia zásteny i pri výbere podlahy.

Prečítajte si aj: Testovali sme a poznáme odpoveď: Je lepšia jednofarebná alebo vzorovaná sedačka?

Podlahové žľaby sa vyrábajú rovné, oblúkové i rohové, takže ich nemusíte umiestniť len do stredu sprchovacieho kúta, ale tiež tesne k stene alebo do rohu.

Nahliadnite do našej galérie a inšpirujte sa nádherne zariadenými kúpeľňami.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia