Plesne a škaredé zatekajúce mapy v kúpeľni? Toto je riešenie, ako sa im navždy vyhnúť

Kúpeľne | 22.02.2019

Voda do kúpeľne patrí, ale ak tento živel neskrotíte, napácha veľké škody. Plesne, škaredé mapy zo zatekajúcej vody, vytopení susedia a dokonca poškodené stavebné konštrukcie - to všetko môžete zažiť, ak podceníte hydroizoláciu.

Tekutá fólia alebo...

Pôsobeniu vody a vlhkosti sú najviac vystavené steny a podlaha kúpeľne. Spoľahlivo ich ochránia jednozložkové alebo dvojzložkové stierky na báze bitúmenov a umelých hmôt, ktoré sa označujú aj ako „tekuté fólie". Nanášajú sa na pevný podklad stierkou alebo valčekom v dvoch vrstvách.

Ostatní práve čítajú: Minimalistické spálne s maximálnym vkusom: 3-krát inak!

Celková hrúbka náteru by mala byť aspoň milimeter. Tekutý izolačný náter môžete použiť na rôzne druhy povrchov: na tehlu, betón, pórobetón, sadrokartón. Hydroizoláciu naneste do celého sprchovacieho kúta, v okolí vane do výšky 2 metre, 20 cm nad umývadlo.

 

Presah môže siahať aj 30 cm od týchto „kritických" miest. Po zaschnutí môžete rovno lepiť obklady a dlažbu.

... izolačné pásy

Ďalšou možnosťou sú izolačné polyetylénové pásy, ktoré lepíte na podklad s presahom asi 5 cm. Po takomto zaizolovaní podlahy a stien môžete lepiť obklad a dlažbu. Ak je podklad problematický, vhodné je použiť špeciálnu fóliu s tvarovanými dutými hrebienkami a na druhej strane so sieťovinou.

Ostatní práve čítajú: Neuveríte: Kráľovské služobníctvo má zákaz otvárať okná na Buckinghamskom paláci! Prečo?

Najprv penetráciu

Skôr než použijete samotnú hydroizoláciu, je dôležité dôkladne pripraviť podklad. Musí byť rovný, čistý, suchý, pevný a odmastený. Na nasiakavý podklad musíte naniesť penetračný náter, ktorý ho spevní a umožní izolačnej vrstve lepšie a rovnomerne priľnúť. Na nenasiakavý povrch môžete izolačný náter nanášať priamo.

 

Medzi kritické miesta patria nielen rohy miestností a spoje medzi podlahou a stenou, ale aj prestupy vodovodných potrubí cez konštrukciu, resp. podlahové vpuste v sprchových kútoch. Na rohy a prechody medzi podlahou a stenou použite izolačnú tesniacu pásku a na prestupy vývodov inštalácií zasa tesniace manžety.

Ostatní práve čítajú: Tento kus vo vašom byte hovorí: Som odvážny človek a na nikoho sa nespolieham!

Nech všetko tesní

Problematické môžu byť aj miesta, kde sa dotýka sanita obkladu. Do týchto medzier naneste silikónový tmel, ktorý zabráni stekaniu vody. Na trhu je bohatá ponuka tmelov, ktorých farbu môžete úplne prispôsobiť farbe obkladu.

Ostatní práve čítajú: Bývate v paneláku a túžite po krbe? Odteraz ho už môžete mať! (FOTO)

Efektívnejším riešením je použitie utesňovacieho profilu na sanitárne predmety, ktorý sa umiestňuje pod obklady. Pozostáva z dvoch častí, perforovaná je z tvrdeného PVC, ktorá sa umiestni do tmelu a prekryje sa obkladačkami. Druhá časť je z mäkčeného PVC a lepí sa k sanitárnemu zariadeniu.

 

Aj škáry

Na výsledku sa podieľajú aj kvalitne vyhotovené škáry medzi obkladmi a dlažbou. V kúpeľni je dôležité použiť škárovaciu hmotu s nízkou nasiakavosťou. Zabráni tomu, aby voda prenikala pod obklady a dlažbu a spôsobila ich odlepenie.

Ostatní práve čítajú: Neuveríte, z čoho začali vyrábať obklady: Tomu sa vraví rebélia! Trúfate si?

Okrem klasických cementových sa čoraz častejšie používajú epoxidové hmoty, ktoré sa ľahko udržiavajú, výborne odolávajú chemikáliám a sú farebne stále.

Pozrite si v galérii, ako to v kúpeľni vyzerá, keď je hydroizolácia v absolútnom poriadku!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia