Chodba: Prvý dojem je dôležitý

Môj byt | 11.12.2008

Prvý dojem je dôležitý, čo platí nielen pri stretnutí s novým človekom, ale aj pri vstupe do domu či bytu. Odborníci uvádzajú, že prvých sedem sekúnd rozhodne o našich sympatiách. Vstupná zóna bytu - predsieň alebo chodba zabezpečuje izoláciu súkromného života rodiny od vonkajšieho sveta.

Je to komunikačný uzol pre vstup do ďalších priestorov bytu, miesto prvého kontaktu. Na relatívnej malej ploche treba skĺbiť viac funkcií - odkladanie vrchného odevu, obuvi a doplnkov, posledné úpravy zovňajšku pred odchodom z bytu, vítanie aj odprevádzanie hostí.

Zariadenie chodby závisí od jej veľkosti a tvaru. Minimálny prechod na pohodlné pohybovanie a manipuláciu je chodbe sa uvádza v šírke 120 cm. V každej vstupnej miestnosti, aby slúžila svojmu účelu, by mal byť úložný priestor na vrchné odevy - uzavretý alebo otvorený. Najčastejšie sa na chodbe stretneme s vešiakovým panelom na odkladanie kabátov a čapíc. Maximálny výškový dosah pre police je 190 cm a pre vešiaky 140 cm. Nevyhnutnosťou je aj skrinka alebo police na topánky.

Pri obúvaní je pohodlné posadiť sa, čo oceníte nielen pri malých deťoch, ale aj keď budete starší. Ak sa vám do miniatúrnej chodbičky nezmestí stolička, môžete použiť nízku lavicu, alebo sa v obchodoch poobzerajte po kombinácii 2 v 1 - lavica s úložným priestorom na topánky. Na kontrolu zovňajšku, ale aj na optické zväčšenie miestnosti je vhodné umiestniť na chodbu dostatočne veľké zrkadlo. Najlepšie je zrkadlo vysoké 170 - 175 cm a zavesené 30 cm od zeme, aby ste v ňom videli celú svoju postavu. Na odkladanie drobných predmetov ako sú kľúče, rukavice, kabelky umiestnite na chodbu napríklad úzky odkladací stolík so zásuvkou, poličku, alebo skrinku na kľúče.

Príjemný dojem zabezpečí aj farebnosť stien. Ak je vaša chodba skutočne veľmi malá a tmavá, nemaľujete ju tmavými, sýtymi farbami. Najvhodnejšia je biela, prípadne pastelové odtiene teplých farieb - vanilková, pistáciová, marhuľová. Podlaha by mala byť z praktických dôvodov tvrdá, odolná a ľahko udržiavateľná. Najviac rozšírenými materiálmi sú keramická dlažba, PVC. Samozrejme, nezabudnite na dostatočné osvetlenie predsiene. Okrem centrálneho osvetlenia sú vítané aj doplnkové zdroje svetla, pretože na chodbe nie je nikdy svetla dosť, najmä ak jej chýba prístup denného svetla. Vyvarujete sa umiestňovať na chodbu príliš veľké množstvo dekoračných predmetov, aby nepôsobila preplneným dojmom.

Pre udržanie dobrého prvého dojmu z vašej chodby je najdôležitejšie pravidelné upratovanie. Na malom priestore aj malý neporiadok vyzerá väčší.

Autor: Radomír