Zbavte sa hmyzu v byte

Môj byt | 19.01.2009
Ochrana proti letiacemu hmyzu dokáže predchádzať problémom
Ochrana proti letiacemu hmyzu dokáže predchádzať problémom

Hmyz nájdeme na všetkých miestach na zemeguli, dokonca aj na miestach, ktoré sa zdajú nevhodné pre život. Spomedzi všetkých známych druhov živočíchov tvorí až 80 percent hmyz. Dosiaľ bolo opísaných a pomenovaných asi 900 tisíc a každoročne objavia ďalších sedem tisíc druhov. V prípade, že hmyz žije s nami v domácnosti, je vhodné sa ho čím skôr zbaviť.

Blchy sú drobný bezkrídly hmyz, ktorí sa živí krvou nielen zvierat, ale aj ľudskou. Do bytu sa môžu dostať v kožuchu našich domácich miláčikov, ale ľahko na nás môžu aj preskočiť z ľudí, ktorí sú už nimi napadnutí.

Je obtiažne sa ich zbaviť, pretože dokážu vydržať bez potravy aj niekoľko týždňov. Hostiteľa opúšťajú, keď kladú vajíčka do štrbín v podlahe alebo úzkych štrbín. Blchy sú nepríjemné nielen kvôli tomu, že štípu, ale nebezpečné preto, že môžu prenášať mor a endemický týfus. Pravidelne čistite svojim štvornohým priateľom pelech aj kožuštek.

Ďalším nevítaným návštevníkom našich domovov je ploštica. Je to malý, ploský, bezkrídly hmyz, ktorý cicia krv teplokrvných živočíchov. Ploštice obyčajne žerú v noci a cez deň sa skrývajú v puklinách a štrbinách. Samička kladie vajíčka do škár stien, nábytku, podláh. Dospelé ploštice žijú pol roka aj viac a dlhý čas vydržia bez potravy. Pichnutie ploštice spôsobuje silné svrbenie a bolestivé opuchy. Jeden z druhov ploštíc žije v hniezdach lastovičiek, odkiaľ sa ľahko dostane do bytov. Zbaviť sa ploštíc je náročné. Domáce recepty nepomôžu, musíte zavolať odborníkov.

Šváby patria k primitívnym a starobylým skupinám hmyzu. Ich fosílne pozostatky sa nachádzajú v horninách starých až 200 miliónov rokov. Majú ploské teplo a dlhé štíhle nohy prispôsobené na rýchly beh, mnohé druhy však aj lietajú. Je to nočný a plachý hmyz. Cez deň sa ukrýva v škárach a dierach, v noci vylieza a hľadá si potravu.

Šváby sú všežravce, živia sa rôznymi potravinami, ale aj glejom na väzbách kníh a známkach. Rus domový je malý druh švába a je ešte nepríjemnejší. Boj proti švábom je náročný a vyžaduje si systematickosť a trpezlivosť. Šváby sa dajú ľahko navnadiť na sirup. Zlikvidovať vám ich pomôže dezinsekčná firma.

Švehly sú malý alebo stredne veľký hmyz s lesklým telom, podobným rybičkám. Väčšina druhov žije vo vlhkom prostredí. Najbežnejšie druhy sú švehla obyčajná a švehla skleníková, ktoré sú častými obyvateľmi našich príbytkov.

Švehla obyčajná je strieborná, živí sa drobnými odpadkami potravy, ale aj väzbou kníh, lepidlom na tapetách. Vyskytuje sa na vlhkých miestach, v pivnici, kúpeľniach, blízko kuchynských drezov. Švehla skleníková je hnedavá a žije na suchých a teplých miestach, okolo pecí, kotlov, teplovodných rúr, v skleníkoch.

Švehly sa ľahko zbavíte, keď k jej skrýšam nasypete zmes cukru s bóraxom v pomere 1:1. Okrem toho zakrývajte v kuchyni, na WC a v kúpeľni odtoky vody.

Mole sa živia ako húsenice tkaninami živočíšneho pôvodu (napr. z vlny, plsti, ťavej srsti) a kožušinami. Žerú však aj rybiu múčku, mŕtvy hmyz, štetiny a perie. Najčastejšie poškodzujú materiál uskladnený dlhšie bez prekladania a vetrania, najmä ak je na suchom, teplom a tmavom mieste.

Dospelé mole sú neškodné, živia sa tekutou potravou, napr. šťavou rastlín. Ak objavíte potraviny napadnuté múčnymi moľmi okamžite ich zničte. Do špajze dajte halúzky z bazy či javora.

Nábytkové mole nemajú šancu, ak vankúše, koberce a sedačku pravidelne vysávate a vykefujete octovou vodou. Pripravíte si ju z dvoch dielov vody a jedného dielu octu. Osviežite tým aj farby textilu. Šatové mole neznášajú vôňu pomarančových a citrónových šupiek, levandule alebo môžete použiť listy vlašského orecha, ktoré vložíte do pláteného vrecka a zavesíte medzi šatstvo.

Mole nemajú radi ani vôňu tlačiarenskej farby, preto môžete použiť ako výstelku skríň použiť starý novinový papier. Sezónne šatstvo pred uskladnením poriadne vyčistite a z času na čas prevetrajte.

Žižiavky pivničné sú dlhé 0,5 - 1 cm kôrovce, ktoré viac pripomínajú raky a kraby ako hmyz. Väčšina z nich je sivastej farby. Tieto nočné živočíchy si potravu hľadajú na vlhkých miestach. Ľahko sa dajú nalákať na nahnitý zemiak. Keď sa na ňom usadia, zemiak s nimi aj ich vajíčkami vyhoďte.

Potraviny poškodzuje aj ďalší drobný hmyz - nosáčiky. Väčšina z nich je menšia ako centimeter. Majú dlhý chobotíkovitý nos, ktorým dokážu navŕtať otvor aj do tvrdých škrupín orechov a lieskovcov a do týchto otvorov samičky kladú vajíčka. Larvy sa živia plodmi, orechami, semenami. Nosáčik slivkový kladie vajíčka do malých dierok v plodoch sliviek, čerešní, broskýň a ďalších druhov ovocia.

Zrniar čierny a zrniar ryžový sú najnebezpečnejší škodcovia obilia. Živia sa ním nielen larvy, ale aj dospelé jedince. Pravidelne kontrolujte potravinové zásoby a napadnutých sa bez milosti zbavte. Dôkladne umyte poličky v kuchynskej linke a škáry vysušte fénom. Do skrinky vložte zopár bobkových listov.

Ak nájdete v byte mravce, okamžite proti nim zahájte boj. Skontrolujte a vyčistite potravinovú skriňu a premiestnite zásoby na iné miesto. Mravcov tým zmätiete. Z domácich prostriedkov je proti mravcom účinný levanduľový olej, prášok do pečiva a škorica. Nasypte ich ku škáre, odkiaľ vyliezajú alebo na ich chodníček. Premnožené mravce vám pomôžu zlikvidovať odborníci.

Medzi novodobé prostriedky v boji proti hmyzu patria elektrické odpudzovače. Fungujú na báze elektromagnetických vĺn a nešíria do ovzdušia chemikálie.

Autor: Radomír