Život v paneláku (SERIÁL)

Môj byt | 19.10.2009

Spoločné priestory v paneláku, to je téma na román (alebo seriál?) - a to pekne krvavý. Či už chceme alebo nie, panelák je svojim spôsobom rodina: spoločný vchod, kúrenie, odpady... Niet divu, že situácie, ktoré tam vznikajú, sú niekedy na mŕtvicu.

Napríklad len taký „triviálny" problém so zamykaním - zamykať, či nezamykať? Úplne inak vidí problém rodina s dvoma dospievajúcimi dievčatami („Rozhodne zamykať, aj keď si chcete vybehnúť hoci len po okuliare zabudnuté v aute! Devianti sú predsa všade a deti sú také zraniteľné...") a povedzme taký sklerotický starček („Robíte z komára somára. Povedzte, kto má tie kľúče neustále vyťahovať a zase dávať do tašky? Viete, ako sa mi v tom množstve vreciek hľadajú? A kto by sem prosím vás liezol..."). A to nehovoríme o riešení problémov ako je upratovanie, kotolňa, upchané stupačky, fond opráv či odpadky za dverami.

Dobyvatelia okolitého vesmíru
„Moji susedia sú skrátka dobyvatelia. Keby žili pred 150 rokmi, tak by určite putovali v karavánach naprieč americkým kontinentom, zabrali by indiánom najlepšiu pôdu, prežili roky na Divokom západe a dnes by z niekdajších rančerov, ktorí sa neskôr vrhli na špekulácie s pozemkami, bola aspoň šiesta generácia závratne bohatých starousadlíkov. Lenže to premeškali, a tak dobývajú aspoň okolie svojho bytu v paneláku," sťažuje sa učiteľka Ivana.

„Ich rozťahovačnosť je jednoducho neuveriteľná a chodba k nám bohužiaľ vedie okolo nich. Do paneláku sa nasťahovali pred polrokom. Do tej doby obyčajná prázdna chodba začala postupne získavať ráz obývanej miestnosti. Začalo sa to kvetmi. Prvých päť sa na chodbe dobre vynímalo a neprekážalo, tak sme susedov s úsmevom chválili, ako pekne nám spoločné priestory skrášlili. A to asi bola chyba...

Vzápätí sa na stenách objavili obrázky s rozprávkovými motívmi, následne pokryli strohé linoleum pestrofarebným kobercom a nakoniec prišli pozdĺž celej steny poličky s kvetináčmi a záplavou lacných ozdobných predmetov. To už sa však dalo k nášmu bytu predrať len cez záplavu viac či menej udržovanej zelene.

Naše spočiatku nesmelé, neskoršie už trochu podráždené prosby, že je to síce celkom pekné, ale my by sme viac ocenili voľný prechod domov, sa sused vždy len dobrácky usmieval. Prestal sa usmievať až vo chvíli, keď mu domová rada prikázala chodbu vypratať kvôli požiarnym predpisom. Odvtedy nás táto rodinka nezdraví."

Exekúcia na krku
Niekedy si za problémy môžu ľudia sami, inokedy vyplynú zo situácie, na ktorú nemajú najmenší vplyv. Jeden dom na jednom známom sídlisku bol po celé roky vykurovaný malou kotolňou vo vedľajšom bloku. Potom však domová správa z dôvodov radšej neznámych, nenápadne uzavrela novú, ďaleko nevýhodnejšiu zmluvu s iným dodávateľom tepla.

Majitelia sa to dozvedeli až potom na valnom zhromaždení družstevníkov. Cena teplej vody vykurovania vzrástla takmer o tretinu, a tak polovica bytov radšej predĺžila starú zmluvu s kotolňou z vedľajšieho bloku. No, a teraz čelia exekúcii, keďže napojenie na nový zdroj nebolo práve najlacnejšie a oni ho akosi nezaplatili, pričom však odtiaľ teplo v skutočnosti neodoberali. Nepomohli si však ani tí pokornejší - pre zmenu ich vláči exekúciami stará kotolňa, voči ktorej si nesplnili pôvodne zazmluvnené záväzky...

Smrad ako mačacom brlohu
Infarktové situácie môžu vyvolať i ďaleko menej závažné problémy. Aspoň na prvý pohľad. Napríklad také odpadky pred dverami. Vymenili ste práve igelit v koši, ale nutne potrebujete domiešať polievku? Šup s odpadkami za dvere! Predsa vám nebudú smrdieť v predsieni, na chodbe sa to rozptýli!

Keď ich vynesiete povedzme za hodinu, tak čert to ber. Pokiaľ však zamorujú okolie už tretí deň, pretože ste na ne akosi zabudli a odišli na víkend... No, susedia vás nebudú mať práve najradšej. Veď, koho by bavilo vodiť si dievča domov na romantický večierok naprieč skládkou?

A niekedy to nemusia byť ani odpadky. „Máme veľmi príjemnú susedku," hovorí predavačka Naďa. „Žije sama a už je v dôchodku. Občas v nedeľu zaklope s výbornou bábovkou, nikdy nie je problém požiadať ju o vajíčko, keď ich práve zabudnem kúpiť. Skrátka veľmi milá stará dáma. Avšak miluje mačky. Má ich šesť a byt páchne ako pavilón opíc v zoo.

Niežeby nebola čistotná samotná pani, všade má upratané, samá dečka - lenže tých mačiek je skrátka príliš veľa. Záchod majú hneď v predsieni, a to vám poviem, je to sila. Ostatne ono stačí prechádzať po chodbe okolo otvoreného obrieho vreca s podstielkou do mačacích záchodov, ktorý smrdí už predtým ako bola použitý. V byte by prekážalo, otvárať každú chvíľu komoru by bolo nepraktické. A tak len ticho trpíme, pretože máme našu susedku naozaj veľmi radi."

Napíšte nám!
Tiež bývate v paneláku? Potom máte podobných skúseností určite viac! Posťažujte sa nám, zistíte, že v tom nie ste sami! Príspevky maximálne 10 viet dlhé posielajte na adresu redakcia@lepsiebyvanie.sk, do predmetu uveďte heslo "Panelák".

Vaše názory môžete posielať do 23. 10. Najzaujímavejšie z nich uverejníme a ten najlepší odmeníme krásnou cenou! Ak chcete súťažiť, nezabudnite pripojiť svoje meno, adresu a telefónne číslo! Redakcia si vyhradzuje právo príspevky redigovať.

Autor: Jana