Aká farba vám navodí dobrý spánok?

Môj byt | 10.01.2010

Na každého človeka pôsobia farby rôzne - buď príjemné alebo odpudzujúco, preto by aj spálňa mala byť tak sfarbená, aby ste si v nej príjemne a zdravo oddýchli. Ak však v spálni spíte dvaja, ohľad by ste nemali brať len na seba, ale rozhodnúť by ste mali obaja.

Nie je farba ako farba
Farba spálne nie je len o stenách, ale aj o farebnosti nábytku a rôznych doplnkoch. Vaša obľúbená farba nemusí byť pre vášho partnera takisto príťažlivou. Preto sa najskôr zamyslite, prečo vás tá-ktorá farba ovplyvňuje pozitívne, iná zase negatívne. Možno sa ukáže, že k farbe, ktorú ste doposiaľ nemali radi, svoj postoj časom zmeníte.

Väčšinou platí to, že steny spálne sa odporúča sfarbiť studenými farbami ako je modrá či zelená. Pokladajú sa totiž za upokojujúce. Nemusí sa to však vzťahovať na každého človeka.

Hnedá farba spálne dnes patrí k módnym trendom, pretože ponúka návrat k prírode, predstavuje pohodlie a útulnosť. Všetkého však veľa škodí, a preto ak je hnedej farby viac než dosť, spálňa bude pôsobiť smutne až pochmúrne. Oplatí sa preto farby kombinovať buď s bielou alebo svetlomodrou.

Ak sa pohráte aj so svetlými odtieňmi hnedej, bude spálňa pôsobiť ešte sviežejšie. Oranžovú farbu ocenia hlavne tí ľudia, ktorým sa ráno ťažko vstáva, pretože má povzbudivý účinok. Oranžová dokáže človeka rozveseliť a priniesť mu radosť do života. Sýta oranžová vás dokonca omladí a má aj liečivé účinky na pokožku. Takisto sa výborne kombinuje s hnedou farbou.

Farbou energie ja zase červená. Tá pomôže ľuďom, ktorí túžia oživiť svoj sexuálny život. Avšak pozor! Priveľa červenej vedie až k násiliu a agresivite, tak s ňou narábajte opatrne. Úplne postačí, ak budete v spálni používať červené svetlo, alebo ju doplníte o červené závesy, či vankúše. Ak trpíte nespavosťou, červenej farbe v spálni sa radšej vyhnite.

Naopak modrá farba pôsobí na väčšinu ľudí upokojujúco, nedráždi oči tak ako predchádzajúce farby a zlepšuje duševný výkon. Ak ťažko zaspávate, odstráni vám to tmavomodrá farba, ktorá znižuje krvný tlak a spomaľuje myšlienky. S tmavomodrou to však veľmi nepreháňajte, pretože vám môže vyvolať až ťažké sny. Celkovo modrá farba zjemní každú spálňu. Preto pokojne vsaďte na modré doplnky.

Podobne ako modrá aj zelená farba upokojuje a pôsobí povzbudivo na nervový systém. Do spálne sa ju oplatí dať vtedy, ak v nej okrem relaxu aj pracujete. Určite by však zelená farba mala byť aspoň v rôznych doplnkoch alebo v kvitnúcich rastlinách.

Biela farba spálne pôsobí jasne, čisto a elegantne. Aj tu však platí - narábať s ňou opatrne. Ak jej bude priveľa, môžete sa cítiť ako v nemocnici a spálňa by mohla pôsobiť umelo a neútulne. Výhoda bielej farby je, že ju môžete kombinovať s akoukoľvek inou farbou.

Žltá farba zase dokáže človeka udržiavať bdelého, preto jej nemôže byť veľa. Uvoľňuje napätie a posilňuje organizmus.

Ako farby namiešať? Platí zásada, nepoužívať viac ako štyri rôzne farby. Ideálne je, aby jedna farba hrala prím a ďalšie tri ju dopĺňali. Spálňa však nie je len o stenách, ale aj o farbe nábytku a rôznych doplnkoch.

Farbu by ste mali vyberať aj podľa toho, aká je vaša spálňa priestranná. Tmavé farby vám izbu opticky zmenšia, svetlé naopak zväčšia. Platí to aj o strope. Ak strop natriete na bielo miestnosť si „zvýšite", ak ju natriete prevládajúcou farbou celej spálne, izbu zväčšíte.

Správne namiešať farby spálne je umenie. No ak sa vám ich podarí zladiť, bude spálňa skvelým miestom na odpočinok a relaxáciu. Necháte si poradiť?

POZOR SÚŤAŽ:

Hrajte až do 15. decembra každý deň o skvelé ceny od nášho partnera Dodane.sk! Máme pre vás rýchlovarné kanvice, žehličky či skvelé panvice! Stačí každý deň odpovedať na jednoduchú otázku...

Súťaž nájdete na tomto mieste...

Všetky skvelé výrobky pre vašu domácnosť aj starostlivosť o telo za neuveriteľné nájdete na stránkach Dodane.sk. KLIKNITE SEM!

Autor: Recber

Focus Media

Video

Diskusia