Tapety sú späť!

Môj byt | 07.07.2010

Doby, keď sa šetrilo na omietkach a nové byty sa obtiahli do farebných tapiet, sú už (našťastie) preč. Prznená minulosť nie je dôvod, aby sme zanevreli na tapetovanie. Tieto papierové výzdoby stien sa vracajú v úplne inom rozmere, kvalite a tí, čo sa na ne spoľahli, si mädlia ruky, pretože majú interiér, ktorý nevyzerá ako tuctová maľovka všetkých známych. Tapety sa vracajú do dizajnu a sú naozaj IN.

Farebná rôznorodosť
Dnes sa už tapety používajú za úplne iným účelom, ako lacné a rýchle zakrytie betónu. Majú schopnosť oživiť interiér a dokonca úplne zmeniť jeho razenie. Ak dnes budete uvažovať nad tapetami, máte širšie portfólium, ako kedykoľvek predtým. Paradoxne, veľký výber sa neraz podpisuje na tom, že tapety odignorujeme. Mladé dvojice sa zvyknú stratiť v mori ponúk a nakoniec stavia iba na hladkú stierku.

Majte preto na pamäti zlaté pravidlo. Vždy predtým, ako sa vydáte do obchodu po vzorkovník, určite si aspoň hlavné rysy, čo vyžadujete od tapety. Nezabudnite pri tom na podmienku, že tapeta musí vždy obsahovať aspoň jeden odtieň totožný so zariadením izby, alebo iných stien v miestnosti.

Kam s tapetou?
Nie je už zaujímavé otapetovať si byt komplet jedným druhom. Práve naopak, čoraz viac sa dizajnéri bytov prikláňajú k vytapetovaniu iba jednej steny. Do popredia sa dostávajú aj farebnejšie až extravagantnejšie vzory, netradičné kombinácie, mozaiky, kvetové vzory a geometrické tvary. Ak ste sa rozhodli oživiť interiér, nikdy nepodceňujete pravidlo číslo dva, pri ktorom platí, že tapetová stena by mala byť tá, na ktorú dopadá najviac svetla v miestnosti.

Tapety aj do kúpeľne
Nielen farba, ale aj materiál je rozhodujúcim činiteľom výberu. Stále existujú najlacnejšie papierové tapety, ale aj tu už výrobcovia prichádzajú s dvoj a viacvrstvovým povrchom. Tieto motívy vydržia 3 – 5 rokov ako nové a potom potrebujú rekonštrukciu. Sú tak ideálne do detských izieb, kde sa veľmi rýchlo mení vkus aj potreby obyvateľov.

Tapetu z PVC sa nemusíte obávať nalepiť ani do kúpeľne. Ich povrch je určený do vlhkých prostredí, kde by inak štandardné tapety umierali pomalou a nepeknou smrťou. Vliesové tapety sa podobajú tým papierovým, ale manipulácia s nimi je omnoho jednoduchšia. Navyše majú dlhšiu životnosť, prekryjú aj menšie nedokonalosti steny a väčšinou sa tapetuje na sucho, teda iba za pomoci lepidla. Vrcholom aj cenovým stropom sú textilné tapety.

Zachovávajú si luxus minulosti a aj dnes sa hodia skôr do interiérov s drahším a tradičnejším zariadením. Existujú aj natierateľné tapety, slúžiace ako náhrada bežnej omietky. Tapety teda ponúkajú také spektrum možností, o akých užívatelia obyčajných stierok môžu iba márne snívať.  V každom prípade, čo sa povrchu týka, platí tretie a zásadné pravidlo. Tapety sa musia nanášať iba na rovné steny bez vážnych nerovností. Inak už po pár mesiacoch zistíte, čo znamená odliepanie, vlnenie a  nestálosť na vlastné oči.

Tapetujte aj doplnky
Steny, ale aj doplnky ožijú s pomocou tapiet. Oživte starší nábytok, či skrine. Existujú samolepiace tapety rôznej povrchovej úpravy, ktorých aplikáciu zvládne azda aj dieťa od troch rokov. Veci, ktoré tak boli na vyhodenie, môžu chytiť druhý dych a to nielen do dobu, kým si nájdete nové, ale zistíte, že otapetovaný dizajn môže slúžiť rovnocenne s novými kúskami nábytku pekných pár rokov.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia