Nádherné ticho v byte

Môj byt | 06.01.2011

Hluk je nepríjemný spoločník, čo si uvedomíme práve vtedy, keď nás obťažuje v nevhodnom čase na mieste, kde najviac túžime po oddychu a relaxe – doma. Nič sa nedá robiť, život v obytnom dome je spojený s rizikom zvýšeného hluku. Rušiť nás môžu susedia bývajúci vedľa nás či nad nami, prevádzka výťahu, dupot po schodoch, búchanie dverami aj zvuky pochádzajúce zo spoločných inštalačných šácht.

Naplňte tichom svoj byt...
Nadmerný hluk v byte môžeme odstrániť rôznymi spôsobmi. Ak chceme, aby boli dostatočne účinné, najprv je potrebné nechať si odbornou firmou zmerať skutočnú hladinu hluku a posúdiť zvukovoizolačné parametre stavebných konštrukcií.

Hluk v obytnom dome sa šíri všetkými stavebnými konštrukciami – stenami, podlahou, stropom. Potom nasleduje vypracovanie návrhu protihlukových úprav, ich projekt a realizácia. Odstrániť hlavnú príčinu hluku je často náročné, ale hlavným zámerom je znížiť hluk na prijateľnú hodnotu.

Hluční susedia
Hodnota hluku v obytnom dome by cez deň nemala prekročiť 60 dB, v noci je prípustná hladina 25 – 30 dB. Prvou bariérou pre hluk zo spoločných priestorov sú vchodové dvere. Tie by mali nielen chrániť pred nevítanou návštevou, ale aj pred hlukom, preto musia spĺňať určité zvukovoizolačné parametre.

Schopnosť dverí pohltiť zvuk závisí od hmotnosti krídla v kg/m2. Čím ťažšie sú dvere, tým lepšie izolujú zvuk. Dôležitý je spôsob zabudovania dverí do dverného otvoru, utesnenie škár medzi zárubňou a dverovým krídlom. Pozornosť treba venovať aj prahu a kovaniu. Bežné dvere poskytujú úroveň zvukovej izolácie okolo 23 dB. Špeciálne akustické dvere dokážu pohltiť zhruba o sto percent viac dB.

Čo robiť, ak máte s hlučným susedom spoločnú stenu? Môžete ju dodatočne zvukovo izolovať postavením predsteny zo sadrokartónu. Montáž je rýchla a jednoduchá, veľmi dôležité je dôkladne vyplnenie dutín. Miestnosť sa tým zmenší zhruba o 12 cm a hladina hluku sa zníži zhruba o 15 dB. Ďalšou možnosťou je stenu obložiť dreveným obkladom alebo akustickými panelmi. Akustické panely sú vyrobené z minerálneho vlákna a sklotkaniny.

V ponuke sú rôzne farby aj štruktúry, môžete nimi obložiť aj strop. Najlacnejším, ale menej účinným riešením je, ak pred spoločnú stenu umiestnite väčšie kusy nábytku, knižnicu alebo vstavanú skriňu. Zvuk dokážu čiastočne pohltiť aj tapety, zavesený koberec alebo ťažká látka. Koberec upevníte na drevené lišty a zavesíte na stenu, látku môžete na stenu nalepiť alebo zavesiť ako záves.

Pre ticho v byte je dôležitý aj výber vhodnej podlahy. Tzv. krokový hluk sa ďalej prenáša v konštrukciách, preto ho treba tlmiť. Krokovú nepriezvučnosť zvyšuje plávajúca podlaha s použitím vhodnej podložky. Hluk dobre tlmí aj celoplošný koberec. Kroky, ktoré počujete od susedov nad vami pomôže stlmiť obklad stropu napríklad s panelmi z polystyrénu, ktoré navyše izolujú aj tepelne.

Vonkajší hluk
Zdrojom nepríjemného hluku sú aj zvuky z exteriéru, napríklad z detského ihriska, staveniska, frekventovanej cesty či križovatky. Povolené hodnoty pre vonkajší hluk sú cez deň 72 dB a v noci 62 dB. Najviac hluku sa do bytu dostáva cez okenné konštrukcie. Zvukovoizolačná účinnosť okna závisí od jeho spôsobu osadenia, dôležité je zredukovať škáry medzi rámami aj jednotlivými časťami okien.

Vhodným riešením sú špeciálne zvukovoizolačné okná. Ich sklá sa pri výrobe prispôsobujú nameranej hladine hluku z exteriéru. Ich cena je vyššia ako cena bežných sklenených výplní, ale dokážu znížiť nežiadúci hluk na nulovú hodnotu. Šírenie zvukových vĺn pomôže zachytiť aj vhodné oplotenie. Najúčinnejšie je plné murované oplotenie, využiť môžete aj husté porasty zelene.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia